Главные новости

Тендерне рейдерство на УЗ: страждають пасажири і сам перевізник

Останні кілька років «Укрзалізниця» досить часто згадується в ЗМІ, в основному, з критикою. Іноді обґрунтованою, іноді ні.

Після фактичного розриву відносин з Росією, що склалася чи не за століття бізнес модель роботи державного монополіста зажадала різкої трансформації: на порядку денному скорочення витрат, збільшення доходів, забезпечення безперервності діяльності, модернізація рухомого складу, і багато іншого. У 2016 році перед менеджментом УЗ постали виклики, які раніше ніколи не стояли ні перед одним керівником підприємства. При цьому нікуди не поділася необхідність рухатися вперед: завершувати і вводити в експлуатацію раніше ініційовані стратегічні проекти: Бескидський тунель, запуск європейських маршрутів, забезпечення інтермодальності пасажирських перевезень, і так далі. Складно розвивати дотаційні пасажирські перевезення, фінансувати нові проекти, в умовах, коли доходи від вантажних перевезень скоротилися, а зростання тарифу по пасажирським і близько не компенсує збитковість цього напрямку діяльності. У той же час пасажири хочуть отримувати сервіс, критикують зношеність вагонів, і різко проти підвищення вартості проїзду.

Ситуацію обтяжують історичні й нові конфлікти інтересів навколо підприємства, роботу «Укрзалізниці» сковують корупційні присоски, сформовані ще за Януковича.

Варто сказати, що УЗ з рук геть погано працює з журналістами, не висвітлюючи належним чином подробиці своєї діяльності. Навіть на дійсно новаторських проектах «Укрзалізниця» ухитряється зібрати негативний PR. Цією нездатністю розставити крапки над «і» навчилися користуватися автори різноманітних корупційних схем: тільки їх притиснуть, як тут же починається виття в дружніх їм ЗМІ про утиски їх прав, і звинувачення керівництва УЗ в зайвому протидії корупції. Публікується не просто повна нісенітниця, а пряма брехня. Але УЗ, займаючи традиційно пасивну позицію, воліє відмовчуватися навіть у випадках, коли вона 100% права. Як результат, в інформаційному полі залишається тільки позиція та/або інформація, опублікована зазвичай в інтересах конкретного замовника. Без альтернативної точки зору, в тому числі і з точки зору самої УЗ, громадськості буває дуже складно розібратися в ситуації.

Нещодавно в українських ЗМІ розгорілася чергова кампанія по дискредитації АТ «Укрзалізниця». Йшлося про нову систему продажу квитків на експрес Київ – Аеропорт Бориспіль. Видання, далекі від інформаційних технологій, опублікували «експертне» думка про пристрій діючої системи оформлення квитків і зробили висновок про можливі зловживання, оскільки УЗ вибрала не оптимальне рішення. Прямо або опосередковано в цих статтях в якості джерела експертної думки згадувалося одна і та ж компанія — ТОВ «Універсальні інформаційні технології» (УНІТ).

Коротко, історія питання така. За результатами торгів, генеральний підрядник проекту з боку АТ «Укрзалізниця», філія «Південно-західна залізниця» (ПЗЗ) доручив виконання робіт компанії ТОВ «Віртуальні технології і системи» (ВИТЕС), що надала типові документи, що підтверджують унікальну експертизу з урахуванням затверджених технічних умов (ТУ).

Довідка про компанію ТОВ «ВИТЕС»

ТОВ «Віртуальні технології і системи» (ТОВ «ВИТЕС») – ключовий розробник АСК ПП УЗ. З 2006 команда фахівців компанії розробляє і підтримує одну з центральних систем «Укрзалізниці», забезпечуючи її безперебійну роботу і постійний розвиток. ВИТЕС була заснована в Березні 2015 року шляхом реорганізації ТОВ «АСКиО», яке передало команду розробників, авторські права і експертизу в ТОВ «ВИТЕС». Фактично, просто відбулося перейменування юридичної особи.

АСК ПП УЗ, яку розробляє і підтримує компанія, забезпечує бронювання місць і продаж квитків на пасажирські поїзди, взаємодія «Укрзалізниці» з Європейськими залізницями, і багато іншого. За роки роботи з боку УЗ до компанії не було жодних претензій.

У 2018 році компанія стала частиною холдингу TTN. Кінцевий бенефіціар холдингу – Сергій Кравець, засновник компанії Тікетс Юей.

Ключовим документом, в якому описано, яке технічне рішення запроектована УЗ, є Технічні умови (ТУ). Зокрема, там зазначено, що комплексна система оформлення проїзних документів на рейковий автобус «Київ-Пасажирський – Аеропорт Бориспіль», з новими для УЗ умовами проїзду передбачає впровадження низки інженерних новацій в короткі терміни. Продажу через інтернет, про яких чомусь весь час кажуть учасники групи підтримки УНІТ, складають лише невелику частину загальної задачі.

Алгоритм розрахунку ціни, інші умови перевезень оформлені додатками до наказу 331/137 про правила перевезень, який проходить процедури контролю в Мінтрансі, СБУ, Мін’юст. Текст наказу показує, які зміни в АСК ПП УЗ повинні бути внесені для забезпечення продажів.

Довідка про комплексну систему оформлення проїзних документів на рейковий автобус у напрямку «Київ-Пасажирський – Аеропорт Бориспіль» (КБ)

На новий тип поїзда «регіональний міжвідомчий» оформляються проїзні документи без зазначення місць, зі значним інтервалом часу використання і спеціальними умовами перевезень для співробітників аеропорту, що потребувало доопрацювання АСУ ПП УЗ. У відповідності з ТУ, вперше впроваджені автоматизовані каси (кіоски оплати), які пропонують різні форми безготівкової оплати проїзних документів. Їх особлива модифікація – всепогодні (здатні безперебійно працювати в тому числі і в критичні мінусові температури) кіоски оплати. Крім спеціалізованих стаціонарних кас, розроблені портативні каси з функцією контролю проїзних документів у рухомому складі. Всі види кас – кіоски, настільні та портативні забезпечені терміналами для безготівкової оплати, а також реєстраторами розрахункових операцій (РРО), сертифікованими податкової для оформлення проїзних документів. Всі види кас забезпечені універсальним веб-інтерфейсом, управляються центральною системою. Також є уніфікований інтерфейс користувача інтернет. Для реалізації продажів через електронні канали розроблена нова модель фіскального сервера, внесена у реєстр Державної фіскальної служби як типовий інструмент фіскалізації для всієї електронної торгівлі в цілому.

Ця повністю нова технологія, відпрацьована в інфраструктурному проекті — очевидний крок УЗ вперед в обслуговуванні пасажирів. Кошторисна вартість робіт становить 21.4 млн гривень, приблизно порівну на обладнання та програмне забезпечення.

Згідно з даними УЗ, з грудня 2018 р по лютий 2019 р послугами експресу скористалося близько 150 тис. пасажирів, виручка склала більше 11.8 млн грн. Слід врахувати, що насправді УЗ недоотримала прибуток, так як система впроваджена в дослідну експлуатацію лише частково з-за блокування здачі робіт, про що нижче.

Здавалося б, логічно і законно, що доопрацювання системи пасажирських перевезень виконав традиційний розробник. Однак УНІТ, розробив всього лише веб-сайт УЗ, почав активно перешкоджати виконанню договору звичайними для нього в таких випадках способами.

Для початку УНІТ звернувся в АМКУ із скаргою на результати тендеру. Цікаво, що за 3 години до засідання комітету АМКУ, інтернет-видання «Наші гроші» ні з того ні з сього опублікував новину, що АМКУ прийняв рішення на користь компанії УНІТ. На це відреагував навіть Голова АМКУ Юрій Терентьєв, розмістивши відповідний пост на своїй сторінці в фейсбук.

«>

«>

Такого відкритого тиску на АМКУ не знають навіть суперечки в енергетиці, не те що в області інформаційних технологій. В результаті, колегія АМКУ прийняла рішення відхилити скаргу ТОВ «УНІТ». Після відмови АМКУ у розгляді скарги, яка на час заблокувала виконання робіт з автоматизації Київ – Бориспіль, ВИТЕС став виконувати роботи, встановивши частина системи на ПЗЗ.

Забігаючи наперед, відзначимо, що дане рішення АМКУ в принципі дозволило своєчасно запустити експрес Київ – Бориспіль. В іншому випадку, пасажири б досі чекали, поки УНІТ продемонструє можливості української бюрократичної системи, гальмуючи роботу всієї «Укрзалізниці».

Начебто інцидент вичерпано, справедливість восторжествувала. Але дива тільки почалися.

УНІТ подав позов у Господарський суд Києва, як підрядник, права якого порушені. І суд, нез’ясовно стрімкому порядку, в якості забезпечення за позовом ухвалив рішення про заборону виконання роботи до розгляду справи по суті. УЗ і пасажири залишилися з недопрацьованою системою. На щастя, ВИТЕС встиг здати частину робіт, які в обмеженому режимі все-таки дозволяють оформляти квитки, і реалізуватися проектом Київ – Бориспіль в принципі. В іншому випадку, експрес просто б не поїхав! Були зірвані всі терміни запуску, тисячі людей цілодобово працювали на будівництві, працювали б даремно.

Тендерний блокбастер почав набирати обертів. У ЗМІ з’явилися публікації, в яких УНІТ звинувачував послідовно ВИТЕС та УЗ у змові (опублікував фото з поминок одного із засновників ВИТЕС, заявивши, що це п’янка, на якій вирішувалися корупційні питання), Главу УЗ Кравцова в маніпуляціях, власника Тікетс Юей і ВИТЕСа визначив як знаходиться в розшуку (взяли дані однофамільця з іншою датою народження), а також прямо припустив злочинну змову ВИТЕС, УЗ і Міністерства інфраструктури. Дивно, що не були згадані Президент і Прем’єр, які успішно купили перші квитки і стали першими пасажирами експреса Київ – Бориспіль. До чорнусі навіть підключився Дмитро Гнап – кандидат в Президенти України (щоправда, нещодавно з’ясувалося, що він вкрав 15 тис євро у воїнів АТО). До речі, може він підробляв на брехню з УЗ, збираючи гроші на виборчу кампанію?

Наприклад

Видання Антикор під помітним заголовком «Корупція в «Укрзалізниці»: як у процесі закупівлі чиновники УЗ вийшли на самих себе» пише: «5 грудня в «Укрзалізниці» стався Армагеддон при відкритті продажу квитків на новорічні свята. … Це була спланована акція по заміні діючого сервісу booking.uz.gov.ua на його клон, під який особливо заповзятливі функціонери «Укрзалізниці» списали 21 мільйон гривень.»

Насправді, продажу через інтернет взагалі не впроваджувалися (і досі не запроваджено). Квитки на експрес оформлялися в штатному режимі через каси. Не було ні армагедону, ні заміни сайту УНІТ на його клон. У тій же статті, без вибачень за брехню, цитуються ТУ і тендерна документація з яких видно, що саме входить до складу комплексу. Антикор висловлює ряд рекомендацій, як слід проектувати комплекс. Наприклад, пропонується відправляти пасажирів експреса в каси далекого прямування. Але саме ці пасажиропотоки хотіло розділити керівництво УЗ, створивши адекватні умови тим, хто прямує в аеропорт. Той, хто стояв у черзі в звичайну касу швидше погодяться з УЗ. А з Аеропорту Бориспіль без банківської картки ви б взагалі не виїхали. Антикор це не турбує. У статті є й інші гасла того ж якості «Ніхто в сучасному світі не купує власні термінали» і так далі. Ймовірно, ті, хто був за кордоном і купував квитки на електричку в кіосках самообслуговування, що належать місцевим дорогам, тільки знизують плечима.

Загальний посил міркувань автора — треба продавати тільки через інтернет за безготівковий розрахунок сплативши комісію УНІТ (див далі), або укладати окремі договори з аутсорсинговими компаніями. Немає у вас картки — йдіть в загальну касу і там стійте в черзі, або платите комісію власникам терміналів (і УНІТ).

УЗ і ВИТЕС довелося звернутися в апеляційний суд Києва, щоб розблокувати роботи за системою продажу проїзних документів на експрес Київ – Аеропорт Бориспіль.

Що ж це за компанія УНІТ?

Довідка про діяльність компанії ТОВ «УНІТ» на УЗ

ТОВ «УНІТ» засноване в 2007 році. У 2011 році УНІТ по команді зверху уклав з ГІОЦ УЗ (обчислювальним центром УЗ) договір на розробку нового сайту з продажу квитків, хоча такий сайт вже УЗ був. Співзасновник компанії Вадим Дмитренко став одночасно директором Головного управління інформаційних технологій УЗ (ГІОЦ). У ГІОЦ був створений спеціальний відділ по обслуговуванню сайту УНІТ, керівником якого став партнер Дмитренко – Іван Кулик.

Під керівництвом Кулика і за підтримки його партнера була сформована ситуація неконкурентного монопольного управління інтернет-продажами УЗ. Дійшло до того, що ГІОЦ, який несе пряму відповідальність за стабільну роботу системи, не володів інформацією, яка саме частина системи встановлена на його території. Все управлялося і управляється по сьогодні з офісу УНІТ. У тому числі – використання власної платіжної системи УНІТ «Платіжка», від роботи якої УНІТ отримує значну комісійну вигоду. Достатньо погуглити за ключовими словами «вадим дмитренко уніт» щоб знайти масу інформації про роботу одіозною компанії.

Наприклад, предметом судових розглядів 2014 р стала афера партнерів з технологією оформлення електронного проїзного документа (ЕПД). Вони скопіювали з офіційних документів УЗ схеми роботи ЕПД та оформили патент на співвласника УНІТ. Через деякий час УЗ було направлено вимогу виплатити УНІТ роялті в розмірі 5 грн за кожен квиток, проданий з 2012 р. Тільки за листопад, грудень, 2014 року сума склала 10 млн грн (1.4 млн доларів за курсом 2014 року). З цією гучною історією можна ознайомитися у давній публікації. Вже після революції Гідності, розслідуючи діяльність УНІТ, СБУ відкрило з цього приводу кримінальні справи №1-кс/761/11760/2014 та №1-кс/761/11761/2014.

Інформацію про «даху» УНІТ можна отримати тут, а також більш детальної публікації.

Новий час змусило партнерів краще замаскувати бенефіціарів УНІТ. Згідно з реєстром, бенефіціарним власником компанії є Роджер Тоні Біно, громадянин Белізу.

«>

«>

Виходить, що низка великих інфраструктурних проектів, в яких бере участь УНІТ (пропускаючи через свої рахунки сотні мільйонів гривень), інформацію про продажі через сайт УЗ, а також особисті дані і дані про пересування доброї половини українських пасажирів, контролює незрозуміло хто. У реєстрах очевидно зазначений номінальний власник. Як взагалі державні підприємства закривають на це очі, в порушення закону? А реальний власник хто? ЗМІ в різний час пов’язують УНІТ з представниками режиму Януковича.

Так що, вибачте, частина продажу УЗ контролюють, по суті, люди, які ховаються від правосуддя на території Росії? Тобто ці люди, крім іншого, володіють інформацією про пересування доброї половини українських пасажирів? І не тільки пасажирів! На сайті компанії представлені замовники — МВС, ДАІ, КМДА, і т. п. Державні бази даних, при цьому немає жодного комерційного замовника.

Стає зрозумілим, чому компанія УНІТ розвинула бурхливу діяльність, прагнучи утримати монополію на інтернет-продажі УЗ. Можливо, фейковий патент на технологію ЕПД діє і по сьогодні, 5 гривневий лічильник продовжує нараховувати борг і рахунок буде пред’явлений керівництва УЗ в зручний момент. Так і куратори з Росії просто так не хочуть відмовитися від отримання актуальної довідки з баз даних українців, в тому числі, до речі, і співробітників силових структур. Поки ми говоримо про кібербезпеки, ворог підкрався з тилу.

Для довірливих УНІТ розрекламував щедру пропозицію УЗ зробити систему оформлення квитків на експрес Київ-Аеропорт Бориспіль безкоштовно, тобто даром.

Уявляєте, скільки їм доплачують за доступ до даних незрозуміло де?

Це безпрецедентна маніпуляція. Справа не тільки в тому, що обладнання та розробка коштують грошей. Система продажів через інтернет, контрольована УНІТ – тільки інструмент звернення користувача до ресурсів АСК ПП УЗ. Якщо в базовій системі АСК ПП УЗ немає потрібних алгоритмів розрахунку ціни, побудови фінансової звітності, ведення бази даних проданих квитків – УНІТ в інтернеті торгувати нічим. Подібну аферу керівництво УНІТ відпрацювала в 2017/18 рр, запропонувавши на тендері на перенесення технологічних Армів (інструментів введення даних в АСК ПП УЗ) у середу Веб-портал демпінгову ціну. Вони виграли Тендер (у ВИТЕС), однак за договором № 046/1117/т від 20.11.2017 з 9 передбачених етапів виконали тільки 4 з перевищенням строків, оскільки потрібної компетенції у компанії немає. УЗ підраховує збитки від провалених планів модернізації АСК ПП УЗ, і не дочекавшись реалізації робіт, звернулася в Господарський суд м.Києва.

«>

«>

Тобто УНІТ, нездатний здати роботи за гроші, пропонує УЗ зробити складну систему, серверами, мережевим обладнанням, кіосками оплати, складними технічними рішеннями, — безкоштовно? Серйозно?

Щоб остаточно поставити крапку на безкоштовності, ми знову звернемося до історичних даних. Зокрема, до кримінальних справ.

Нам вдалося знайти Кримінальна справа № 757/46242/15-до (матеріали досудового розслідування, внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42014000000000941 від 18.09.2014), які проливають світло на подробиці пограбування «Укрзалізниці».

Цитата з кримінальної справи:

«Генеральною прокуратурою України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, зареєстрованому 18.09.2015 у Єдиному реєстрі досудових розслідувань за фактом заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовими особами Державної адміністрації залізничного транспорту України (далі Укрзалізниця), ДП «Головний інформаційно-обчислювальний центр» (далі ГІОЦ Укрзалізниці) за попередньою змовою із службовими особами ТОВ «Універсальні інформаційні технології (далі ТОВ «УнІТ») своїм службовим становищем, вчиненого в особливо великих розмірах, за ознаками злочину, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України. Встановлено, що службові особи Укрзалізниці у період 2013-2014 рр. за попередньою змовою із службовими особами ГІОЦ Укрзалізниці, в порушення вимог законодавства у сфері державних закупівель, без проведення конкурсних торгів та відповідних маркетингових досліджень, уклали понад 25 догорів з ТОВ «УнІТ» щодо надання послуг та виконання робіт по завищеній вартості на загальну суму понад 40 млн. грн. З урахуванням викладеного, а також те, що у провадженні є обставини, які підтверджують, що гроші, які підлягають спеціальній конфіскації, одержані внаслідок вчинення кримінального правопорушення та є предметом кримінального правопорушення, та підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, слідству необхідно отримати тимчасовий доступ з можливістю їх вилучення до наступних банківських документів, які зберігаються у приміщенні ПАТ «Дельта Банк», МФО 380236, за адресою: бульвар Дружби Народів, 38, м. Київ.»

А знаєте, що за курсом 2014 року, УНІТ зробив сайт УЗ. 5 млн доларів США? Це найдорожчий сайт в історії незалежної України. Як ви думаєте, Дельта Банк, кинувшись сотні тисяч українців, випадковий у цій кримінальній справі?

Але і це ще не все. Виявляється, у 2014 році УНІТ продав УЗ фіскальний сервер за 610 тис доларів США! Тобто, до найдорожчого сайту, був проданий найдорожчий сервер в країні, а в результаті компанія отримала доступ до пересувань українських пасажирів. До речі, ВИТЕС для Київ – Бориспіль продає сучасний фіскальний сервер всього за 29 тис доларів США. Відчуваєте різницю? Приблизно в 21 разів дешевше!

І ці люди пропонують зробити УЗ безкоштовну систему?

Вибачте, а який у них мотив? Хто їм доплачує?

До речі, поточним директором УНІТ є якийсь Дмитро Володимирович Кляшторний. З Криму, між іншим.

Адреса: 95001, Автономна Республіка Крим, місто Сімферополь, Київський район, вулиця Октябрськая, д 5, квартира 18.

А Кляшторний Володимир Аркадійович, тобто його батько, є віце-президентом Кримського республіканського регіонального відділення Загальноросійської громадської організації «Всеросійська федерація легкої атлетики»!». Загальноросійської!

Ви, взагалі кажучи, розумієте, у кого доступ до даних про пересування українців? І на чиї гроші у ЗМІ пропонують зробити «безкоштовно» Укрзалізниці»?

До речі, УЗ — це не перший проект компанії УНІТ, пов’язаний з особистими даними українців, Про інших комерційних викрутаси «борців з корупцією» від УНІТ можна прочитати тут.

Ось і вся суть скандальної історії.

P. S.

Це ще не все, на жаль.

В ці дні по команді УНІТ всі технічні фахівці, що супроводжували «офіційний сайт УЗ», а насправді – сайт контрольований УНІТ, з ГІОЦ звільнилися. Склалася ситуація шантажу. УНІТ вирішив покарати УЗ – не дали поспіль — затягаємо по судах і обвалимо систему продажів через інтернет. Фактично, підготовлений терористичний акт.

УЗ і силові органи активно працюють з цією ситуацією, намагаючись запобігти небажані наслідки, і виявити агентів впливу УНІТ і їх господарів як на УЗ, так і в державних органах. Пасажирські перевезення – об’єкт стратегічної інфраструктури країни, і держава змушена захищатися.

УНІТ блокує здачу робіт з Київ – Бориспіль, тому що це дає можливість УЗ встановити, нарешті, контроль над продажем квитків, і розвивати пасажирські перевезення в інтересах українського пасажира. Є відчуття, що УНІТ живе в 90х роках, і сподівається на вибори, щоб пред’явити УЗ по 5 грн з квитка, починаючи з 2013 року, і приватизувати УЗ за борги, толі на підкуп чиновників. Сюрреалізм, скажете ви. Та ні, ось з такими проблемами доводиться стикатися УЗ.

Руслан Якушев

«>

25.02.2019
13:03
Источник

Click to comment

Оставить комментарий

Most Popular

To Top