Главные новости

Темні тіні і криваві мільярди Ріната Ахметова

Великі імперії завжди створювалися дійсно видатними історичними особистостями, неординарність яких виявлялася ще в младом віці, що відразу подмечалось провісниками та іншими хіромантами.

Імперій в прямому розумінні цього слова вже давно не існує. Вони поступилися місцем гігантським промисловим корпораціям або концернам. Провісників доль з успіхом замінили всякого роду аналітики і піарники. Проте, творці власного успіху залишилися. Їх біографії добре відомі. Всі вони рано заблищали талантом і здібностями, реалізувавши згодом фонтан ідей. Білл Гейтс, Марк Цукерберг, Річард Бренсон, Ілон Маск…

Унікальний український мільярдер

У списку найбагатших людей планети поруч з ними довгий час сусідить український мільярдер Рінат Ахметов. Його імперія називається АТ СКМ або System Capital Management, до складу якої входить більше сотні гірничо-металургійних підприємств, енергетичних і телекомунікаційних компаній, а також великі банки. Столицею імперії Ріната Ахметова обрано Донецьк. В Україні мільярдер дуже відома особистість. У порівнянні зі своїми зарубіжними колегами-мільярдерами Ахметов просто унікальний хоча б тим, що в країні, більшість населення якої себе традиційно дотримується християнської релігії і моралі, він не приховує своєї прихильності до ісламу. Або тим, що на відміну від технократів, занурених з головою в бізнес, підприємець знайшов час для заняття політикою, обравшись до складу Верховної Ради. Або тим, що в усному мовленні, він дивно косноязык і з видимим працею складає примітивні словесні конструкції, вперто уникаючи будь-яких експромтів.

До 1995 року про нього взагалі мало хто знав. Навіть у рідному Донецьку. Перше зафіксоване в історії його поява на публіці сталося в якості керівника Донецького міського банку, а далі пішло і поїхало. Перш, ніж перекваліфікуватися в банкіра Ахметов, за його власним визнанням, зумів накопичити капітал, займаючись торгівлею вугіллям і коксом. На початку 90-х років на Донбасі шахтами і разом з ними всіма процесами на вугільному ринку заправляли в основному «червоні директори», що дісталися в спадок від радянського періоду часу. За віком Рінат Ахметов просто не міг належати до цього класу підприємців. Залишався ще один варіант ─ комерсанти «нової хвилі», швидко освоїли ринкову науку в кооперативах, рясно з’явилися в «перебудову», і прийшли в вугільну промисловість за іншими масштабами діяльності і, відповідно, іншими грішми. Теж не виходить. Про кооператоре Ахметова ніхто ніколи не чув.

«>


Рінат Ахметов — піонер

«>

Дитинство, отроцтво, юність

Рінат Ахметов народився в 1966 році в селищі Північний недалеко від шахти «Жовтнева» і центрального вокзалу Донецька. Це звичайний робочий передмістя великого індустріального центру. Його батьки ─ татари за національністю, вдосталь помандрували Союзу перш, ніж опинитися в Донецьку. Отець Леонід працював на шахті, добуваючи вугілля, а ось його молодший син, жодної години не пропрацювавши під землею і не маючи спеціальної освіти, успішно освоїв вуглевидобуток, металургію та енергетику. Чим не геній? У дитинстві ніщо не пророкувало Рінату запаморочливого майбутнього. Найбільше він любив ганяти у футбол, але вибрав в якості улюбленого виду спорту не колективну гру, а суто індивідуальне заняття ─ бокс. Якщо і проглядались де-небудь зачатки розважливого бізнесмена, холоднокровно перебирає в голові численні варіанти дій і не переходить за грань неприпустимого ризику, так це в азартних іграх. Ахметов прекрасно навчився грати в карти. Познайомив його з ними не рідний батько, а Ахать Брагін ─ ще один татарин, який проживав в селищі Північний.

«>


Ахать Брагін

«>

Брагін був старший від Ахметова на 10 років. У молодості це величезний часовий інтервал. Забігаючи вперед, можна сказати, що всім досягнутим в житті Ахметов завдячує саме цій людині. Ахать Брагін на день знайомства вже був чоловік бувалий з вражаючим життєвим досвідом. У минулому у нього залишилася колонія-«малолітка». Правда, термін він отримав за якусь дурість ─ крадіжку голубів. З такою плямою на самому початку біографії він міг розраховувати тільки на місце м’ясника в гастрономі, але воно ж зробило його цілком поважною людиною з хорошим рівнем достатку. Навколо Брагіна завжди крутилася місцева блатна молодь, называвшая свого боса на прізвисько Алік Грек. Греком він не був. Просто його будинок стояв поруч з будинками греків, також опинилися в багатонаціональному Донецьку. Рубщик м’яса любив перекинутися в карти на інтерес, тому по вечорах в його домі функціонував справжній катран. Ахметов виявився в числі партнерів одноплемінника по азартній грі. Кількома роками пізніше сьогодення, але ще нелегальне казино перемістилося в будівлю ДК імені Горького. Ставки зросли. Після закінчення школи Ахметов з друзями неодноразово робили гастролі в Москву або в Сочі, сформувавши бригаду професійних катав, не гребують навіть грою в наперстки.

«>

«>

Експедитор гастроному і «торпеда» татарської мафії

З часом навколо Ахатя Брагіна сформувалася, як нині кажуть, стійка кримінальна група. Новий час, що почалося з 1986 року, принесло значні зміни в життя її ватажка і рядових членів. Брагіна призначили директором гастроному № 41, а увага його підручних переключилася з азартних ігор на торгові точки і численних кооператорів. Почався етап первинного накопичення капіталу. Нічим поки не примітний Рінат Ахметов опинився разом з шефом у гастрономі № 41, але експедитором. За службовим обов’язком йому довелося стати одним з основних дійових осіб в комерційних комбінаціях Брагіна. Директор гастроному домовлявся і отримував на базі дефіцитний товар, але реалізовував його не через магазин, а продавав з націнкою кооператорам. Взагалі, донецькі татари в цілому виявилися більш готовими до змін в економічній політиці держави, проявивши надзвичайну активність і підприємливість. Решта населення робочих передмість Донецька воліла дотримуватися усталеного способу життя ─ вранці юрбою ходити рубати вугілля на шахти, а вечорами бухати. Частина донецьких татар займалася легальної торгівлею, відкриваючи всюди магазинчики, інші ─ влилися в ряди рекетирів, які збирають данину і чинять силовий тиск на конкурентів. Все це дало право називати форму спільного ведення етнічного бізнесу татарської мафією.

На вулицях селища Північний відбувався в ті роки новий виток еволюції, в ході якого слабкі повинні були зникнути, а сильні ─ вижити. Брагін і Ахметов виявилися в числі сильних, хоча смерть ходила десь поруч з ними. Багато ровесники Ахметова не пережили цього часу, переселившись на довколишнє кладовищі. Дехто змушений був відлучитися з дому на тривалий час для відбуття терміну покарання. У 1986 році Рінат Ахметов і його старший брат Ігор потрапили в зведення кримінальних подій. У будинок до донецького комерсанту Лисенко вломилася бригада, яка вимагала поділитися доходами. Непоступливого баригу в результаті прикінчили разом з дружиною. Були затримані 2 учасника нальоту, які показали, що Рінат Ахметов стояв «на воротах». Кримінальну справу тихо зам’яли. У ті роки майбутній мільярдер хизувався в малиновому піджаку ─ символ для «крутих», входячи в свиту Аліка Грека. Сам же Брагін увійшов до списку найбагатших людей Донецька, поставивши під свій контроль міський продуктовий ринок. Брудний селище Північний він захотів перебудувати в подобу чистенькій і доглянутою Швейцарії. Бізнесмен оплачував ремонт доріг, побудував мечеть, названу ім’ям його дочки Деляра, на релігійні свята, як личить правовірному мусульманину, обдаровував незаможних жителів селища безкоштовними продуктовими наборами. Чим не гордість Донецька?

«>


Донецьк. Мечеть Деляра

«>

Все, що відбувається вкладалося в древнє правило, придатне для всіх правителів, зацікавлених в любові плебсу, ─ «хліба і видовищ». В якості видовища був обраний футбол. Незабаром Ахать Брагін стає президентом ФК «Шахтар», вкладає гроші в команду і не пропускає жодного домашнього матчу команди. Як прив’язаний, за ним завжди слід Ахметов, переймаючи від боса його звички. Саме тоді він стає мусульманином. Завбачливий Брагін вчасно зрозумів, що час вуличних банд закінчується. Необхідно підніматися на наступну ступінь розвитку і серйозно займатися легальним бізнесом. На ключові напрями в ньому про почав розставляти довірених людей Рінату Ахметову дістався Донецький міський банк.

Продовження слідує…

25.02.2019
08:04
Источник

Click to comment

Оставить комментарий

Most Popular

To Top