Главные новости

Рятувальники Майдану

Вони зробили все, щоб на цій землі залишилося в живих як можна більше ідеалістів і мрійників.

Це було п’ять років тому. Час, коли дорослі люди, діти, вірили, що вони можуть все. І реальність прогиналася під цією вірою. Невеликою групою людей вистояти ніч під натиском спецназу. Можливо? Виявилося, що так. Прорватися автобусами до Києва, коли дороги перекриті. Можливо? Знову так. Знайти без грошей потрібні ліки. Можливо? Так. Організувати підпільний госпіталь, в якому поранених будуть таємно оперувати хірурги у вільний від офіційної роботи час. Можливо? Можливо. Це було настільки неймовірно, що, здавалося б, можна навіть підніматися вгору по Інститутській під кулями і вижити. Але немає. Немає, на жаль.

Цей текст видання LB.ua до річниці тих подій присвячений рятувальникам, які зробили все, щоб на цій землі залишилося в живих як можна більше ідеалістів і мрійників. Але до сих пір думають про те, чи могли зробити ще більше.

Підсвічники

30 листопада 2013 року зі мною сталося те, що, мабуть, і з усіма. Я прокинулася і побачила, що сталося на Майдані вночі. Разом з подругою ми захопили деякі продукти і поїхали в центр, — каже лікар-педіатр Катерина Корнійко. Катерина є однією з найвідоміших волонтерок Майдану, вона також стала героїнею фільму «Зима у вогні».

На Михайлівській площі на той момент було вже дуже багато людей.

У соборі біля ікони Святої Варвари висів маленький клаптик паперу, на якому було написано: «Медпункт». Я підійшла, там було всього дві людини — дівчинка і хлопчик. Я підійшла до них, запропонувала допомогу, таким було наше початок. — згадує Катерина. — Дівчинка виявилася студенткою Медичного університету Ганною Волохова, з якою ми пройшли весь Майдан разом до кінця. Також там були Віталій Василенко та Олександр Пивоваров. Разом ми створили маленьку організацію — Михайлівські медики. Не знаю, чи ми є першою організацією медиків-волонтерів на Майдані, — можливо. Медслужба Майдану в Будинку профспілок з’явилася пізніше, і ми були від них трішки окремо.

Спочатку емблемою організації був червоний хрест на білому тлі, потім до нього додали маленьку свічку — щоб не дублювати емблему Товариства Червоного Хреста. «Тарас Логінов називав нас підсвічниками», — згадує Катерина.

Катерина Корнійко з одним з поранених на Банковій 1 грудня 2013 року. Катерина каже, що навіть не може пригадати, звідки у неї на обличчі взялася скляна маска. Фото: Katya Tomasello Korniyko

Тарас Логгинов

Тарас Логгинов є волонтером Товариства Червоного Хреста України з 95-го року. Під час Майдану він став командиром загону першої допомоги (того ж Червоного Хреста). Також він є засновником «Компаса» — це легендарна київська молодіжна організація, яка проводить дитячі табори, походи та тренінги по виживанню і іншим важливим навичкам, які повинен отримати хороший чоловік. Він брав участь у пошукових роботах після землетрусу у Вірменії в 1988 році. За освітою Тарас — інженер лісового господарства.

“Майдан для мене почався з того, що мої рідні наді мною сміялися: «Тато параноїк, готується до війни». Ну а потім почалося — тато, дай каску, тато, дай жилетку», — сміється Тарас.

Тарас Логгинов. Фото: Макс Требухов

Його участь в Майдані як волонтера домедичної допомоги розпочалося 1 грудня: «Ми всі разом пішли на демонстрацію — сім’я, друзі, сусіди. Я взяв з собою все, що у мене було дві жилетки, каску, рюкзак-аптечку. І все це згодилося по повній програмі», — каже Логгинов.

1 грудня

Щільна завіса сльозогінного газу, через яку проступають силуети «беркутів», які раптово пішли в атаку і кинулися бити кожного зустрічного — хто був 1 грудня на Банковій, не забуде цієї картини. Тепер ми знаємо, що це був загін харківського «Беркута» під керівництвом Владислава Лукаша. В якості потерпілих у цій справі проходить 67 осіб, насправді їх було більше сотні.

Ми йшли з Майдану, по Інститутській, коли побачили, що на Банковій відбувається якийсь двіжняк. Сунули туди свої п’ятаки. Зрозуміли, що треба залишатися, — згадує Логгинов.

На Банковій разом з ним було близько десяти волонтерів: «Це мої сусіди, мої знайомі, діти, друзі моїх дітей. Всі свої «компасовцы». Вони побачили, що на сходах одного з будинків (це була Банкова, 3), медики надають людям допомогу.

Тарас Логгинов на Банковій. Фото: Макс Требухов

— Ми підійшли і запитали: «А ви хто?». Вони відповіли: «Ми лікарі», — згадує Тарас. — Ми відповіли: «Дуже добре, ми вам будемо піднімати поранених, ви — надавати допомогу, а потім ми відносити їх до швидких».

Так вони познайомилися з Катериною Корнійко та її колегами.

У нас сформувалася суперова команда. Хлопці з Червоного Хреста взяли на себе евакуацію, заводили і виводили людей, — розповідає Корнійко.

Разом з нею був ще один лікар — Олександр Кондратюк, який потім загинув на війні (20 січня 2015 року біля Донецького аеропорту. До війни він був лікарем-педіатром, на війні — начмедом батальйону. На момент загибелі Олександру було 32 роки).

Потім «Беркут» підійшов занадто близько, і медики почали відступати.

Хлопець, який відкрив двері, і прапор з простирадла

— Коли пішов газ, до нас бігли люди, але з допомоги у нас була тільки вода, якою ми могли промивати очі, — згадує Катерина Корнійко. — Цю воду нам виносив хлопець, який тримав у цьому під’їзді хостел. У якийсь момент «Беркут» пішов в атаку — це було жахливо, нас не чіпали, але побили колег з іншої сторони Будинку письменників. Цей хлопець, який виносив нам воду, відкрив під’їзд, і ми перемістилися туди.

Тарас Логгинов також згадує цей момент:

— Якийсь хлопець відкрив нам свій під’їзд. Ми встигли затягти туди поранених, у тому числі двох журналістів і діда з сумкою, в якій лежали пакет кефіру і булочка. Він йшов з магазину, побачив натовп і вирішив подивитися, що відбувається. Йому пробили голову.

Фото: facebook / Katya Tomasello Korniyko

Катерина розповідає, що у неї залишилися фотографії цього під’їзду — криваві стіни з шматками бинтів.

Логінов згадує, що цей же хлопець, який відкрив під’їзд, потім виніс волонтерам велику пачку вати і посудину з теплою водою, щоб промивати рани.

А потім ще виніс простирадло. Ми червоним скотчем зробили на ній хрест і вивісили її, як прапор.

Хлопець, який пустив рятувальників та постраждалих у під’їзд свого будинку на Банковій. Фото: Макс Требухов

Постраждалі на Банковій

— Був один бомж, який з маніакальною завзятістю ліз до ментів, вони його лупашили, він падав, ми його відтягали до швидкої, а він тікав і знову йшов на «Беркут». З’ясувалося, у нього шапочка десь загубилася, — згадує Логінов.

До нас прибігла дівчина, у якої в нозі застрягли маленькі шрапнельки, прорізавши джинси. Нога кровоточить, а дівчинка молиться: «Не ріжте джинси, будь ласка, мене мама вб’є», — розповідає Катерина.

— «Беркут» зупинився біля Інститутській — йти далі було неможливо, тому що на Інститутській всі, хто міг, або колупали камені, або передавали їх, або кидали — від каменів не було видно неба. Ми відтягували всіх поранених за будинок на розі Банкової та Інститутської, і звідти вже забирала швидка. Ось так ми працювали 1 грудня, — розповідає Логгинов. — Десь до 20 годин.

Мотохелп

Логінов згадує, що 1 грудня вони також вперше зустрілися з Мотохелп — це волонтерська організація, яка в мирний час допомагає водіям двоколісного і не тільки транспорту, а під час Майдану також надавала першу допомогу всім постраждалим. Кілька волонтерів Мотохелп вийшли на Майдан як рятувальники відразу після розгону Майдану 30 лютого.

Основна команда — 8 чоловік — вийшли після побиття на Банковій, — розповідає голова Мотохелп Дмитро Буренін. — У нас був вибір: йти як рятувальники або йти як учасники акцій протесту. Ми вирішили, що з нас буде більше користі, якщо ми підемо як команда рятувальників. У нас був досвід надання допомоги при ДТП — як волонтери ми працюємо вже дванадцятий рік. Були правильні аптечки, навіть радіозв’язок та рації. Психологічно теж були трохи підготовлені. Звичайно, не до того, що було 18-19 лютого … Але загиблих і поранених ми до Майдану бачили багато.

Мотохелп надає допомогу постраждалим. Фото: motohelp.ua

Також 1 грудня на Банковій познайомилися між собою Тарас Логінов і Євген Найштетик (який трохи пізніше створить перший підпільний госпіталь для майданівців), і обидва познайомилися з Геннадієм Друзенко, який в той день заліз на трактор, яким протестувальники на Банковій намагалися тиснути на шеренгу бійців ВВ.

Командир Червоного Хреста

2-го грудня мене викликав президент (не Янукович, а президент Товариства Червоного Хреста України Іван Усіченко — LB.ua) і запитав, чи бачив я, як на трактор (мова йде про те самому тракторі — LB.ua) залазили люди з червоними хрестами на одязі. Я сказав, що бачив, — згадує Тарас. — Він запитав мене: можеш зробити, щоб більше такого не було? Я відповів, що не знаю, як. Він сказав: хочеш — очоль, хочеш — припини. Але зроби так, щоб символіка Червоного Хреста більше неправомірно не використовувалася.

До кінця тижня у розпорядженні Тараса було близько 40-50 волонтерів, а сам він став командиром загону першої допомоги Товариства Червоного Хреста України, куди згодом також увійшли і Мотохелп і Волонтери-Медики (організація, в яку зросли Михайлівські медики).

На той момент, крім Червоного Хреста, Мотохелпа і Волонтерів-Медиків, на Майдані працювали також окремі медики, які приходили і допомагали, коли мали таку можливість. Пізніше з’явилася Мальтійська служба допомоги, але вона займалися тільки їжею. Починала формуватися Медична Служба Майдану.

Фото: Макс Требухов

Михайлівський монастир

Ми з колегами вирішили залишитися працювати в Михайлівському монастирі, — каже Катерина Корнійко. — Церква надала нам своє внутрішнє приміщення. Нас було четверо лікарів плюс велика кількість людей, які приходили і говорили: ми хочемо волонтерить.

Катерина розповідає, що люди приносили хто що міг — від шоломів до ліків: «Пам’ятаю, заходить бабуся, років 70-80, відкриває такий старенький гаманець на застібці, а там таблеточки лежать — валідол, анальгін, і всі по кілька штук, і упаковки немає. Тобто, це її ліки. Я починаю плакати, кажу, не треба, у вас ж останні, але вона просить: будь ласка, візьміть, це ж комусь знадобиться, ну що я ще можу дати? Тільки зробіть що-небудь, щоб змінити той бардак, в якому ми живемо».

Поступово медпункт наповнювався медикаментами, бинтами, з’явилися ящики для ліків, а потім навіть стелажі. Волонтери-медики чергували групами щонайменше по троє, координувалися з Логіновим.

Поява Медичної служби Майдану

Коли біля Майдану з’явилися лідери — якщо можна так назвати тріо політиків, які заявили про наявність у них плану дій — була сформована офіційна медична служба Майдану. Очолив медслужбу Майдану Олег Мусій.

В принципі, це було правильно, що вирішили навести порядок і закрутити гайки. Вони (Олег Мусій і його команда — LB.ua) сказали: «Ми не знаємо, хто там приходить в якості медика-добровольця, і як він надає медичну допомогу, і які можуть бути наслідки. Тому далі це все безконтрольно відбуватися не буде». І вони вигнали всіх волонтерів-медиків з Майдану, — розповідає Логінов. — Сказали, що залишаються тільки вони — Медична служба Майдану, Червоний Хрест і Мальтійська служба.

Медслужба об’єднала багато чудових волонтерів, які надали допомогу майданівцям протягом наступних місяців. Однак не у всіх склалися стосунки з керівництвом Служби.

Катерина Корнійко розповідає, що у Волонтерів-Медиків почали виникати конфлікти з Будинком профспілок: «Наприклад, пішли наші хлопці на чергування вийшли якісь люди з Профспілок і сказали віддати їм наші ящики з медикаментами. А наші волонтери взяли і віддали — це ж Майдан, всі свої. Все це було не дуже зрозуміло. Взагалі в профспілках працювало дуже багато хороших людей, класних медиків, волонтерів, проблема була тільки в якомусь костячке під егідою Мусія, які реально приносили клопоти».

Фото: Макс Требухов

Конфлікт з Профспілками

Непідконтрольних офіційній медицині Майдану медиків вирішили вигнати саме тоді, коли вони на сцені Майдану отримали нагороди від Всеукраїнської ради захисту прав пацієнтів за допомогу людям на Банковій. Нагороди тоді отримали 9 осіб з Червоного Хреста, і 9 — з «Волонтерів-Медиків», в тому числі Катерина Корнійко. Представник медслужби Майдану підбіг і почав кричати, що ці медики несправжні — ряджені і провокатори. Потім він почав вимагати, щоб всі «Волонтери-медики» залишили периметр Майдану.

Це було дуже неприємно, — згадує Корнійко. — Я не знаю, як би я відреагувала, але тут раптом хлопці з Червоного Хреста мене хапають, починають підкидати на руках і кричати: «Катя! Катя!». Тарас запропонував: ви працюєте з нами, давайте до нас.

Напередодні «Волонтерів-Медиків» попросили піти з Михайлівського монастиря: «Прийшов настоятель і сказав, що у нас є 24 години на те, щоб звільнити приміщення. У мене шок: що сталося? Він каже: «Був дзвінок, я підвладний чоловік, мені дуже шкода», — розповідає Катерина.

Ці хлопці, які були в «Профспілці», вважали себе новою владою і займалися тим, що формували вертикаль, — коментує Євген Найштетик, який на той момент був віце-президентом Всеукраїнської Ради захисту прав пацієнтів. Його в той день також вигнали за периметр Майдану — і робив це особисто сотник і власник видавництва «Наш Формат» Владислав Кириченко — так вони познайомилися, а згодом навіть подружилися і робили спільні проекти.

Медпункти і медпунктики

Всі ліки та обладнання з Михайлівського «Волонтери-медики» забрали в Червоний Хрест. «У нашу організацію також увійшла частина волонтерів-медиків — Стас Жмутский, Бодя Затула, Катя Корнійко, — розповідає Тарас Логінов. — Інші пішли в інші підрозділи або взагалі пішли, по-різному. З’явилися різні медпункти і медпунктики».

На той момент медпункти були: в Будинку профспілок, за сценою в наметі, в «Глобусі» під мостом на Інститутській, в Жовтневому палаці, в КМДА — всі ці медпункти підпорядковувалися Медичній службі Майдану. Також був пункт на Костьольній. Пізніше з’явився медпункт в Українському домі.

На вулиці Грушевського медпункт знаходився в Інституті Історії НАН України. Але коли почалося протистояння, «Беркут» закидав цей медпункт гранатами. Тоді Червоний Хрест «попросився» у Парламентську бібліотеку навпроти.

Тарас Логгинов згадує, що найбільше керівництво бібліотеки хвилювалося за свої килими. Фото: Макс Требухов

Медпункт у парламентській бібліотеці

Це було досить смішно, — пригадує волонтер Червоного хреста Олександр Черниш. — Спочатку ми розташувалися на сходах. Тому що бібліотека була закрита. У нас із собою була вода в пластикових пляшках — для того, щоб промивати очі і рани. Один з наших волонтерів говорить охоронцеві: можна ми тут пляшечки у вас поставимо? Щоб вода в них не замерзла. — Так слово за словом, він — це був Костик «Кук» — вставив ногу в двері і умовив охоронця нас пустити. Спочатку нам виділили місце з краю. Потім весь перший поверх … В результаті там була дуже сильна точка допомоги — навіть було кілька операційних столів і працювали професійні медики, які допомагали тим, кому можна було допомогти на місці.

Сам Олександр Черниш за професією — айтішник, на Майдан прийшов, як і більшість героїв нашого тексту, 30-го листопада. «У мене не було ніякого конкретного плану, я просто прийшов на Михайлівську площу. По дорозі купив коробку «снікерсів», щоб якось людей підтримати. Нічого кращого або світлого в голову мені не прийшло», — каже Черниш.

Олександр Черниш (ліворуч). Фото: Макс Требухов

З Тарасом Логіновим він знайомий давно — вже 25 років — по «Компасу». «Я сказав, щоб дзвонили, якщо потрібна допомога, — згадує Олександр. — Перша допомога — це дійсно такий досить простий набір маніпуляцій. Не так складно зупинити кровотечу. Але коли постраждалих багато, складно зрозуміти, кому першому необхідно надати допомогу. Коли ти бачиш, що у людини дуже швидко виливається кров — це стрес. А коли таких людей багато … Хтось може в такій ситуації запанікувати, а хтось ні. І це не залежить від того, хороший ти людина чи погана, це залежить тільки від типу нервової системи».

Хрещення вогнем

19 січня (2014) ми винесли звідси близько 50 поранених, — згадує Логінов, стоячи посеред вулиці Грушевського — там, де колись були барикада і катапульта, у що сьогодні вже досить важко повірити. — Поранення були різні: гумова куля в оці, гумова куля в щоці, відірвана кисть руки. Поранення осколками — навіть коли світлошумову гранату розривається, пластикові уламки можуть завдати каліцтва. І в неї в принципі досить порохового заряду, щоб відірвати руку, наприклад, якщо в момент вибуху ти тримаєш її в руці. Потім ще до цих гранат міліціонери почали приматывать скотчем шурупи.

Логінов розповідає, що його волонтери виносили до швидкої Романа Сеника (одного з героїв Небесної сотні, отримав смертельне поранення 22-го січня на вулиці Грушевського — LB.ua): «Хоча важко стверджувати це однозначно, адже ім’я в такій ситуації не запитаєш, особливо коли людина без свідомості».

У якийсь момент стало відомо, що поранених потім арештовують у лікарнях. Женя Найштетик і інші хлопці почали організовувати підпільні госпіталі. У нас були їхні телефони, і частина людей ми відправляли туди. Тих, хто був у дуже важкому стані, — звичайно, у державні лікарні, там у них було більше шансів вижити, — говорить Логгинов.

Підпільні госпіталі

В середині грудня був наказ від КМДА — всіх стаціонарах і прийомним відділенням повідомляти про те, скільки у них є поранених майданівців, щоб застосовувати до них репресії. Багатьох забирали з лікарні, навіть не надавши їм допомоги. Це і стало тригером для створення неформальних лікарень, — розповідає Євген Найштетик.

Йому зателефонував Володимир Курпіта, який від спільних знайомих дізнався про плани Євгенія. Курпіта тоді був виконавчим директором Всеукраїнської мережі людей, які живуть з ВІЛ (скорочено — ЛЖВ). Він запропонував розвернутися в їх офісі на Межигірській.

Коли почалися травми, зіткнення, жертви, мені зателефонував Женя Найштетик і каже: слухай, є така ідея — організувати підпільний госпіталь. Я кажу: ідею підтримую. Це було десь 20-21 січня, — згадує лікар-імунолог Федір Лапій, який був на Майдані з першого дня і отримав травми при розгоні 30 листопада.

Федір Лапій. Фото: Макс Левін

Найштетик каже, що госпіталь вдалося повністю розгорнути за 8 годин.

Коли ми приїхали, вікна там вже були заклеєні, виносили столи, — розповідає Федір Лапій. — Ми почали думати, де що робити. Поклали на підлогу матраци — десь 12 штук. Потім зробили операційну — повісили лампу, застелили столи. Почали збирати ліки. Порасставляли препарати, перевірили, що у нас з рукавичками і крапельницями. Розподілили обов’язки: хто надає допомогу, хто сидить за комп’ютером і координує доставку хворих і поранених, хто охорона. Нас було приблизно 15-20 осіб. Кістяк — це ЛЖВ, були друзі та знайомі лікарі. Так я потрапив у команду змовників.

Потрібно було підтримувати конспірацію: двері та вікна були щільно заклеєні, залишилася тільки маленька дірочка, через яку спостерігав за вулицею черговий — а якраз по цій вулиці на Нові Петрівці їздив «Беркут» і всі інші.

Далі «підпільники» визначили, хто буде координатором на Майдані, щоб забирати людей в госпіталь. Знайшлися люди, які відгукнулися і сказали, що вони мають можливість розкласти сидіння, накрити ковдрами і вивезти з Майдану. Але обов’язково повинні попередньо сповістити про це госпіталь.

Перший пацієнт

Близько 12 вирішили лягти поспати, тому що розуміли, що потім сну може не бути. А в 3 ночі — дзвінок. До нас везуть, — згадує Лапій.

Першого пацієнта звали Ростислав — це був «автомайдановец», якого побив «Беркут» у Кріпосному провулку. «Занесли його на ковдрі — він такий скручений, побитий. Ми знеболили його, дивимося — плече чи вивихнуте, або перелом. Можливо, розрив печінки чи селезінки. А рентгена у нас немає, перевірити ніяк», — розповідає Федір Лапій.

Фото: Федір Лапій

Хлопець розповів, що його дістали з машини, затягли в Маріїнський парк і стрибали по нього, — продовжує Лапій. — Тобто, перелом цілком імовірний. Я подзвонив Олегу Пилипчуку — це травматолог з лікарні на Богатирській. Попросив його приїхати подивитися. Він приїхав, каже — вивих. Але не чутно праве легке. І треба робити рентген, УЗД. Але все, що ми могли — це тільки контролювати тиск, тому що якщо почне падати тиск — значить, є внутрішня кровотеча.

Зрештою Ростислава переправили в лікарню в Обухові на обстеження. Рентген показав перелом ребра, воно пробило легке.

Поява другого пацієнта підпільного госпіталю

Після Грушевського настав період затишшя. В госпіталь привозили в основному контужених або тих, хто надихався диму від шин на Грушевського. Хто перемерз, хто кашляв.

Потім Найштетик десь роздобув портативна рентген-установку. Але швидко її забрав в інше місце — він розгорнув ще один підпільний госпіталь в підвалі магазину видавництва «Наш Формат» на бульварі Шевченка.

Новий шпиталь Найштетик відкрив разом з Владом Кириченко, який виганяв його за периметр Майдану.

Ми вирішили перегрупуватися, тому що приміщення ЛЖВ було дуже незручним — єдиний вихід через сходи, ментовка поруч, — пояснює Найштетик. — І тоді Владислав Кириченко, власник «Нашого формату», запропонував відкритися у нього у видавництві. Це було чисте підпілля — підвал. Також поруч були підстанція «Медикому» і 18-я лікарня. «Медиком» допоміг — у нас був один випадок реанімації, ми ввели сироватку, і на неї у пацієнта почалася серйозна анафілактична реакція. Наші лікарі не справлялися, і тоді ми викликали «Медиком» просто як швидку допомогу. В інших випадках справлялися самі.

На рентген була величезна черга — адже його не було більше ні в одному майданівському установі. «Ми переправляли пацієнтів з вже встановленими діагнозами за межі Києва, в тому числі, Київської області. Були домовленості з головними лікарями», — розповідає Найштетик.

Євген Найштетик в підпільному шпиталі в «Нашому форматі». Фото: facebook / Eugene Nayshtetik

Всього в госпіталі «Нашого формату» працювало близько 65 лікарів і медсестер, була своя аптека, два операційні столи. В якийсь момент їх хотіли накрити і вислали для цього групу титушек. «Але Самооборона Майдану до нас приставила охорону, і вони цих титушок погнали по проспекту Перемоги», — каже Євген.

18 лютого в Маріїнському парку

18 лютого вранці ми були в Маріїнському парку, — згадує Олександр Черниш. — Все було більш-менш спокійно до спроби штурму в районі Арсенальної. А сама жесть почалася, коли «Беркут» пішов в атаку в Кріпосному провулку. Було дуже багато побитих з надзвичайно важкими пораненнями. За деякими було видно, що вони не виживуть.

На питання, скільком пораненим йому довелося надати допомогу в той день, відповідає, що, звичайно, не пам’ятає точно, але ближче до сотні.

Катерині Корнійко в той день вдалося прорватися крізь оточення «Беркуту» до стін Верховної Ради, де лежало багато вбитих майданівців. Вона згадує, що надавала їм допомогу, коли побачила рух у одного з автозаків, в якому міліція тримала поранених. «У автозаку стояв міліціонер, який нікого не підпускав. І якась бойова жінка схопила його прямо за інтимне місце, таким чином відтягнула його в бік і відкрила двері автозаку. Ми з нею разом заскочили всередину до пораненим і закрилися. Крім поранених всередині було два міліціонера, я сказала їм: «Я медик, і я тут, щоб надати людям допомогу». Мені дозволили, спочатку я забинтувала одного з поранених. Потім потрібно було надати допомогу іншому, у якого були дуже серйозні опіки. Мені довелося відкрити нашатир, і тут я зрозуміла, що це моя можливість створити для міліціонерів таку ситуацію, коли вони не зможуть перебувати в цьому автозаку — тому що вони відреагували на нашатир дуже різко. Я як би випадково вилила всю пляшку, запах був дуже сильний, прибіг їхній начальник: «Що відбувається? Ви взагалі хто така? «На щастя, у Катерини з собою було посвідчення Червоного Хреста. І їй вдалося вмовити «Беркут» відпустити разом з нею і колегами близько 20 поранених, які перебували в оточенні.

Фото: facebook / Katya Tomasello Korniyko

Страшна ніч

«Страшна ніч», «тяжка ніч», «жахлива ніч» — так кажуть про неї ті, хто залишився на Майдані з 18 на 19 лютого.

18-го лютого ми працювали біля Стелли, виносили поранених, — розповідає голова Мотохелп Дмитро Буренін. — Потім під палаючими профспілками ловили хлопця, який стрибав разом з двома протестувальниками ми натягнули щось типу брезенту, щоб його зловити. Було багато постраждалих з опіками — ми не могли їм особливо нічим допомогти, тільки евакуювали до швидких.

Поранених було дуже багато. «Був хлопець з вогнепальним пораненням — одну дірку затиснули руками, а з іншого особливо нічого не могли зробити, так як це було поранення в живіт, — згадує Буренін. — Принесли його на перехрестя, де швидкі стояли, а швидких немає, — відвезли інших поранених. Почали нести його самі вгору по вулиці, там зустріли швидку, завантажили його. Але він не вижив. Це був герой Небесної сотні Віктор Швець».

У мене при кожному штурмі було відчуття, що зараз нам дадуть по голові, — каже Буренін. — Взагалі не знаю, як Майдан вистояв. За логікою речей, нас повинні були дотиснути в ту ніч. Чому цього не сталося — для мене залишилося загадкою. Коли ми побачили, як біжать силовики — це було щось неймовірне, таке тільки в коміксах буває.

Фото: EPA / UPG

18 лютого в підпільному шпиталі

Станом на ранок 18 лютого госпіталь на Межигірській було частково згорнуть — пацієнтів було мало. Але був список медиків, готових приїхати при необхідності. Федір Лапій згадує, що дуже багато його колеги хотіли допомагати, і з радістю погоджувалися примкнути до групи лікарів у підпіллі.

Почалося «Мирну ходу», і ми всі в прямому ефірі дивилися, що відбувається. Як тільки стало зрозуміло, що будуть жертви, ми всі поїхали в свої шпиталі. Тоді ж метро припинило роботу, були жахливі пробки. Ходили чутки, що перекриють мости, оголошено комендантську годину. До Межигірської мені вдалося дістатися тільки в 9 вечора, — згадує Лапій.

Протягом години лікарі розгорнули госпіталь.

З Маріїнки привозили убитих, у деяких були вибиті очі. У одного хлопця з Маріїнського — повністю розквашеним було обличчя. Сказав, що мент просто бив його по голові молотком. Хлопець з Харкова лежить, голова вся розбита. Дзвонить телефон. «Це бабуся. Мені кінець».

Підпільний госпіталь на Межигірській. Фото: Федір Лапій

Потім послідували опіки і прострелені кінцівки. Горів будинок Профспілок, привезли хлопця, який впав з п’ятого поверху на сітку. «Він весь у синцях, каже, впав, лежу, а тут знизу «Беркут» підійшов. Чую, один говорить про мене: «О, він живий, зараз піднімуся і скину, тут доб’ємо. Я схопився, як побіг по сітці вздовж Будинку Профспілок, підбіг до кінця, там впав на наших, мене підхопили і привезли сюди», — розповідає Федір Іванович історію хлопця.

Це була важка ніч. Чесно кажучи, в якийсь момент почали трястися ноги і руки. З Жовтневого привезли хлопця в прострації. Сказав, що офіцер дістав пістолет і вистрілив його одному прямо в груди, — згадує лікар.

Деякі поранення були дуже важкі. Лікарі відганяли від себе думки про те, що вони будуть робити, якщо хтось з постраждалих помре — викликати міліцію? Викидати тіло на вулицю? Але, на щастя, всіх пацієнтів вдалося врятувати.

Щасливий дядько

Привезли дядька — обгорілого, обпаленої забинтованного через груди. Ми його попросили посидіти — у нас все було зайнято, приносили в ковдрах людей з опіками і вогнепальними пораненнями, — згадує Лапій. І продовжує:

Так це дядько сидів-сидів, а потім хлопці почали його розмотувати. Бачимо — у нього в лопатці діра і вирваний шматок м’яса. Ну, хірурги подивилися, не зрозуміло, що це, але можна продезінфікувати і зашити. І тут дядько питає: «Хлопці, а що у мене за гуля в шиї?» «Яка гуля? Була вона раніше?» «Ні, раніше не було». Тут вже весь госпіталь збігся дивитися — на шиї щось тверденькое і рухається. Дістаємо — а це куля … Ось та, що мотори пробиває.

Дядько в сорочці народився. Він був у бронежилеті, а коли стріляли по ньому, то повернувся спиною й нахилився вниз. Куля пройшла під шкірою і в шиї застрягла. Якби він стояв — капець був би, — каже Лапій.

Та сама куля. Фото: Федір Лапій

Ну, ми йому пакет поклали кулю, промивши спиртиком, — продовжує Лапій. — Він собі сміється, ми налили йому трохи спирту, пішли до інших пацієнтів. Вони йшли нескінченним потоком. Батьки телефонують: «Федя, ти не там?» «Ні, я вдома». В якийсь момент я дійсно поїхав додому ненадовго, повертаюся, питаю: «Як наш пацієнт?» «Сидів тут, — кажуть. — Плакав. Дійшло».

За спинами у ВВшников

Тим часом група волонтерів Червоного Хреста, до складу якої входив Олександр Черниш, намагалася потрапити на Майдан:

— Ми спробували спуститися по Інститутській, але потрапити на Майдан не змогли. Залишилися за спинами бійців внутрішніх військ, «Беркуту» та СБУ. Почалася наступна фаза протистояння, ми надавали допомогу в основному ВВшникам.

Черниш згадує, що поранення у них були переважно не важкі: «Пам’ятаю, вони намагалися отримати якусь подряпину, щоб «згвинтити» і посидіти. І таких поранених в якийсь момент зібралося чоловік двадцять. Поки не прийшов їхній командир і не прогнав їх назад в дію. Але були і серйозні поранення, деякі з бійців забирала швидка. Одного хлопця забрала у нього було щось з ногою, і він дуже радів, що для нього все закінчилося».

Взагалі бійці ВВ не дуже рвалися в бій, — продовжує Черниш. — Але були й інші підрозділи. Пам’ятаю, як повз нас промаршировало підрозділ з важким стрілецькою зброєю, кулеметами — вони йшли на штурм Будинку профспілок. Було дуже страшно.

Фото: EPA / UPG

20 лютого

20 лютого ми були на Інститутській, але вже потім, після. Тарас спеціально нас маринував — в хорошому сенсі, не хотів, щоб ми ризикували собою, — згадує Буренін. — Там більше, що один з волонтерів Червоного Хреста на той момент вже отримав поранення на Інститутській — Роман Котляревський. Куля снайпера потрапила йому в стегно, і пощастило, що саме в стегно — Роман у цей момент як раз піднявся на ноги.

Катерина Корнійко була в одній групі з Романом Котляревським. Вони піднімалися Інститутської до готелю «Україна», на той момент вже стріляли снайпери: «Почалася паніка, всі біжать у різних напрямках, кричать, всі стріляють. Кук тоді керував нашою групою, він сказав: «Так, зараз все серйозно, робимо перебіжки між деревами, бавовна — перегляд, коли перемикаєш, бавовна — перегляд, коли перемикаєш». У якийсь момент кричить Рома, я підбігаю, там вже купа людей. Кругом у світі, коли страшно, що люди тікають, а українці, навпаки, збиваються в купу. Роману прострелили ногу якраз коли він біля Устима Голоднюка присів».

Евакуюють пораненого Романа Котляревського. Фото: Майдан 18-20 лютого. Як все було.

Коли стрілянина закінчилася, Логінов направив в готель «Україна» загін Мотохелпа. Там вони допомагали медикам і стримували паніку.

Потім нас попросили винести загиблих, — розповідає Буренін. — За родом нашої волонтерської діяльності ми часто стикаємося із загиблими, не впадаємо від того в ступор. Але ми не очікували, що будемо нести загиблих від готелю Україна через весь Майдан. Це було дуже важко емоційно. Люди зробили живий коридор, хтось плакав, хтось молився, падав на коліна. Всі кричали: «Героям Слава!». Було враження, що це єдиний організм, і його частина померла.

Дмитро Буренін. Фото: архів Червоного Хреста

Федір Лапій згадує, що 20 лютого такої кількості пацієнтів в підпільному шпиталі вже не було: «Хоча ми були готові, чекали в госпіталі. Справа в тому, що вранці 20-го, коли почалися розстріли, багато лікарень нарешті заявили, що їм пофіг керівництво, вони приймають пацієнтів. Розпочався переломний момент. Академія медичних наук заявила, що вони приймають всіх поранених. Де ви раніше були? Тепер всі герої».

21 лютого Янукович втік, і ми почали згортатися. Потреби в існуванні підпільного госпіталю більше не було. 22-го виписали останнього пацієнта — «афганця», пораненого гранатою, — каже Лапій і продовжує:

«Я повернувся додому, закрився в кімнаті і вперше за три місяці випив алкоголь — весь Майдан не пив — щоб Даішникам не до чого причепитися. А потім три години ридав».

Фото: Макс Требухов

Після Майдану

Тарас Логінов відразу після Майдану почав створювати загони швидкого реагування у всіх великих містах України, їздив на Донбас з гуманітарною допомогою.

Олександр Черниш встиг посидіти «на підвалі» в Донецьку, коли поїхав туди з місією Червоного Хреста.

Госпіталь у «Нашому форматі» проіснував до травня — «було багато пацієнтів, яким було незрозуміло що робити», — пояснює Найштетик.

Євген Найштетик і Геннадій Друзенко разом заснували Перший медичний госпіталь ім. Пирогова, про який багато писали. Зараз, правда, Найштетик вже не має до нього відношення (він розвиває свій бізнес), і Друзенко пішов у політику.

Федір Лапій, як і раніше, працює в Інституті Шупика, допомагає дітям, займається просвітницькою роботою.

Володимир Курпіта з ЛЖВ пішов на державну службу — керує Центром громадського здоров’я.

Олег Мусій не просто так займався побудовою вертикалі — після Майдану очолив Міністерство охорони здоров’я. Правда, там йому вибудувати вертикаль не вдалося, і дуже швидко він пішов у відставку, а потім продовжувати свою політичну діяльність у Верховній Раді.

Катерина Корнійко рік тому переїхала жити у США — до свого чоловіка, з яким вони познайомилися на прем’єрі того самого фільму «Зима у вогні».

Тарас Логінов каже, що, звичайно, думає про те, що можна було зробити інакше. «У мене тепер, звичайно, значно більший досвід, і думаю про те, як можна було організувати нашу роботу. Хоча це безглуздо, адже в кожній новій ситуації все по-іншому «.

«Звичайно, я часто згадую ці події, — говорить Олександр Черниш. — Наприклад, на Кріпосний провулок я більше не ходжу. І Маріїнський парк для мене не місце для прогулянок. Був після цього в Будинку офіцерів — потім всю ніч були флешбеки, згадувалися поранення ці жахливі … Іноді думаю, а що було б, якби я щось зробив інакше? Можливо, врятував би ще когось? А, можливо, і немає. Буває, лежу вночі, прокручую це все в голові».

Вікторія Герасимчук, опубліковано у виданні LB.ua

«>

21.02.2019
09:42
Источник

Click to comment

Оставить комментарий

Most Popular

To Top