Новини Корупції

П’ять років в полоні. У що окупанти перетворили Крим

пн, 25/02/2019 — 15:21

У захопленого агресором півострова незавидне сьогодення і ще більш похмуре майбутнє.

20 лютого виповнилося п’ять років з початку окупації Криму. За цей час так звана влада встигла наробити стільки бід, що ліквідувати їх наслідки доведеться протягом десятків років після звільнення півострова. Інтернет-видання Depo.ua зібрала всі «досягнення» окупантів за п’ять років.

Кримське літо-2013 закінчувалося на досить непогані показники. Курортно-туристична сфера била рекорди, приносила до зведеного бюджету автономії близько чверті доходів, а півострів прийняв шестимільйонного туриста. Приїжджали відпочиваючі з квітня по жовтень з усіх куточків України, Росії, Білорусі і навіть Європи з Азією. Кримські порти взяли 187 іноземних круїзних лайнерів. На набережній Ялти можна було почути розмови англійською, французькою, німецькою, японською. Як зараз на Майдані Незалежності. Туристична галузь показувала зростання до 70-80% і за даними tyzhden.ua це були рекордні показники не тільки при незалежній Україні, а за всю кримську історію.

Виробництво вина і зернових в 2010-2013 роках вийшло приблизно на радянський рівень, і продукція активно йшла на експорт.

У Криму працювали українські та кримськотатарські школи, інститути і університети. Військових і строковиків ніхто не відправляв на війну.

Дістатися до інших міст і країн можна було на автобусі, залізничному транспорті, морем і на літаку. Фінансові операції здійснювали десятки банків.

Місцеві ціни були нижчі і відповідали рівню зарплат. Загалом, Автономна Республіка Крим була досить непоганим місцем для життя.

Але, як бачимо, не для всіх

Ті, хто в 2014 році вийшов на мітинги за Росію, не так боялися поїздів з правим сектором, як хотіли більш високу пенсію і зарплату. Вони марили бути причетними до імперії, в якій не буде майданів і протестів. Ну і, звичайно, ностальгували за радянським Криму – частини радянського союзу, коли півострів був спокійною гаванню з вічним сонцем і теплом, з вигідними цінами, дефіцитними товарами і морозивом зі справжнього молока за дві копійки. Ну, так їм здавалося.

Частина цих мрійників радянський Крим бачила тільки у відпустці (коли все здається кращим), частина на березень 2014 року була вже в тому віці, коли важко згадати, що їв учора на сніданок, а частина взагалі в 90-х пішла в перший клас. І чудове і затишне радянський Крим бачила тільки на фоточках «ВКонтакте».

Насправді Крим в СРСР був, в першу чергу, військовою базою, яка забезпечувала домінування Радянського Союзу в Чорноморському регіоні. У другу чергу Крим був одним з центрів промисловості. Тут добували і переробляли рибу, вирощували овочі та фрукти, робили вино. Створювали військові прилади, танкові приціли, будували і ремонтували військові кораблі.

І вже потім, в останню чергу, Крим був курортом. Який радянським людям, не розпещеним відпочинком, сервісом, а часто навіть чистотою, сонцем і теплом, здавався райським місцем.

Що з цього повернулося в Крим разом з Росією читайте далі.

ЛЮДИ: Замість кримчан – росіяни, а кримчан – на північ і в тюрму

За даними Крымстата на 1 січня 2014 року чисельність постійного населення Криму становила 1 958 504 осіб. З-за окупації виїхали з Криму, за різними даними, близько 40 тисяч. Потім до них приєдналися ще близько 27 тисяч тих, хто вже не знаходив собі місця в нових кримських реаліях і поїхав шукати кращого життя далі на Росію. Не варто забувати і про військових і чиновників, які продалися окупантам і в знак подяки від них поїхали продовжувати службу на Камчатку, Ямал і Сахалін.

Минуло дев’ять місяців і за даними Росстату на осінь 2014 року (окупанти відразу почали вважати придбаних кріпаків) в Криму проживали вже 2 284 769 осіб. А через рік — 2 340 921 постійних жителів. Тобто, якщо оперувати цими цифрами, в Крим, з початку окупації, переїхали близько 400 тисяч чоловік (за офіційними даними Росстату — 247,5 тис).

Офіційним даними не вірять і самі жителі Криму.

Жителі Севастополя, зокрема депутати окупаційної міськради, працівники охорони здоров’я та медичного страхування, відзначають, що по їх відчуттям, населення Севастополя зросла в 2-2,5 рази. Жителі Сімферополя вважають, що реальне населення кримської столиці зараз складає близько 600 тис. осіб проти 380 тисяч. Спостерігається гострий дефіцит місць у школах і особливо у дитячих садках. У школах вже з’явилися класи з буквами «ж» і «з», — пише експерт Михайло Жирохов для «Ділової столиці». — Зате Росія початку заселення анексованих територій своїми «правильними» громадянами. Насамперед — військовими пенсіонерами, які є однією з опор правлячого режиму. Була реанімована стара програму «військової іпотеки», за якою будь-офіцер або контрактник при виході у відставку може отримати пільговий кредит для купівлі житла в будь-якому регіоні. Чи варто говорити, що ті, хто відслужив на Крайній Півночі чи Далекому Сході, охоче переселялися саме в Крим, де ця програма в 2014-2016 роках фінансувалася в повному обсязі (на відміну від інших регіонів РФ). На Росії також діє іпотечна програма кредитування пенсіонерів, які пропрацювали в районах Крайньої Півночі. Другим важливим джерелом поповнення лояльного населення стали представники російської армії і спецслужб. Про масштаби процесу можна судити за розмахом будівництва нового житла. За даними з відкритих джерел, «на півострові з 2014 року введено в експлуатацію близько 15 тис. квартир для військовослужбовців, російських прикордонників і співробітників ФСБ».

Таким чином, майже півмільйона росіян з Магнітогорська, Норильська, Чіти і інших райських куточків перебралися під кримське сонечко. Переїхало багато бізнесменів з столиці, з великими грошима. Кримчани вивчили нове слово «понаїхали» і хором скаржаться на засилля приїжджих, які скрізь встановлюють свої порядки. А їх «тупо виживають».

За даними координатора «Інформаційного опору» Дмитра Тымчука, за час окупації змінилося до 25% населення і зараз, по суті, Крим вже на чверть іншого.

«Створюються умови, за яких корінні жителі змушені залишати півострів. А заселяють його людьми, лояльними до себе. Наприклад, 250 тисяч чоловік вони привезли з Донецької та Луганської областей, цих ватников, багато з них — бандити, які беруть участь у беззаконні, і не менше 250 тис., а то і 300-400 тис., за різними оцінками, жителів Російської Федерації. Але там все так засекречено, скільки людей нових прописано», — розповідає лідер кримських татар Мустафа Джемілєв.

Негласна програма зміни населення Криму з корінного на приезжее включає і залякування. Кримські татари, які згуртовано чинили опір окупації (з-за чого складалося кілька помилкове враження, що татари в загальній кількості проти Росії, а слов’яни – за), масово страждають від репресій за політичні і релігійні переконання, їх, зокрема, судять за участь в мітингу 26 лютого. Особливо страждають кримські татари, які вперто дотримуються норм ісламу, їх звинувачують у причетності до забороненої в Росії мусульманської партії «Хізб-ут-Тахрір» і роками тримають за ґратами без вироку. Десятки закутаних у хіджаби багатодітних жінок залишаються без єдиного годувальника.

З 2014 року окупаційна влада кинула за ґрати понад сотні кримчан. У в’язницях окупованого Криму і Росії знаходяться 29 засуджених на різні терміни (від 3 до 12 років) кримчан-політв’язнів, ще 45 — під слідством. Кримчанин олександр балагура зараз є, мабуть, самим відомим політв’язнем у світі.

КУЛЬТУРА: Занедбані пам’ятники, нафталіну артисти і победобесие

Крим завжди приваблювало відпочиваючих не тільки морем і пляжами на будь-який смак, але і десятками туристичних об’єктів. Так було до окупації, тепер унікальну культурну спадщину розвалюється.

Найбільше зараз на слуху ситуація довкола Ханського палацу в Бахчисараї. З-за проведення окупаційною владою реставраційних робіт з грубим порушенням правил головний корпус Ханського палацу може обвалитися в будь-який момент. Причиною на думку фахівців, може стати збільшення навантаження на грунт, після монтажу 90-тонного куполу, який, на думку окупантів, потребує реставрації.

Попередні етапи реставрації фахівці називають знищенням Ханського палацу: старовинну черепицю замінили на сучасну заводську, каліграфічні розпису псують, замальовують. Якщо так піде і далі, звільнивши Крим, унікальний пам’ятник кримськотатарської культури ми втратимо назавжди.

Великі Мітрідатські сходи, що ведуть на гору Мітрідат, де колись був античне місто Пантікапея, теж майже знищена «рукожопой», вибачте, реставрацією. У 2015 році сходи обвалилася. Після цього окупанти зняли частину кам’яних огорож і замінили їх дошками, зруйнували кам’яні прольоти сходів, зняли і вивезли облицювальну плитку та декоративні кам’яні вазони. Грифонів, які були символом Керчі, зняли і офіційно припускають, що назад вони вже не повернуться.


Джерело фото: ru.krymr.com

У фортеці Єнікале обвалилася кладка кам’яного склепіння центральної арки. Українські фахівці не виключають, що коли Росія почне проведення протиаварійних робіт на об’єкті, рятувати вже буде нічого.

У середньовічної Генуезької фортеці обвалилася частина стародавньої вежі. За інформацією qha.com.ua нове окупаційне керівництво міста будує на території стародавнього пам’ятника готельні кімнати і туалети. Недбале ставлення до пам’ятки і привело до її руйнування. Реставраційні роботи не проводяться.

В печерний монастир Качи-Кальон (Свято-Успенський монастир Сімферопольської єпархії УПЦ МП), який є частиною Бахчисарайського історико-культурного заповідника, російські попи самовільно вирубують житлові приміщення – нараховано вже близько 250 нових штучних печер.

Крім цього, за словами кримського еколога Маргарити Литвиненко, в даний час в печерному монастирі без дозвільних документів ведеться виїмка каменю для скиту Анастасії Узорішительниці, який нібито відновлюють після пожежі.

До окупації Криму щорічно відвідували десятки всесвітньо відомих артистів і колективів. Після 2014 року свої гастролі скасували Scorpions, Алессандро Сафіна, П’єр Рішар, Лайма Вайкуле, Балет «Сухішвілі», Андрій Макаревич, Михайло Єфремов, Борис Гребенщиков, Noize MC, Oxxxymiron і ще чимало виконавців.

Зате, тепер в Крим катається весь російський естрадний нафталін типу групи «Дюна» та Олександра Сєрова. Широко відзначається «День перемоги». Настільки широко, що навіть з’явився термін «победобесие». На 1-2 травня проводяться паради і демострації, на які залучають бюджетників.

ОСВІТА: Зросійщені школи і нікому не потрібний КФУ

Російські влади анексованого Криму звели до мінімуму кількість годин кримськотатарської та української мов у загальноосвітніх школах. З 16 шкіл з кримськотатарською мовою навчання в окупованому Криму станом на 2018 рік залишилося сім. Ще гірше справи з вивченням української мови: з семи українських шкіл не залишилося ні одного, всі вони переведені на російську або змішаний мову навчання, де є класи з українською мовою навчання.

У той же час окупаційна влада витратила мільйони рублів на проведення заходів «патріотичного» характеру, на початок 2017 року в Криму діяло 12 кадетських класів, козацький клас і гуртки «юнармейцев». Загони «Юнармии» були створені у всіх закладах освіти.

Кримські вузи, які раніше приймали студентів з усієї України та з-за кордону, тепер майже нікому не потрібні. Таврійський національний університет імені Вернадського з’єднали з іншими кримськими вузами, в їх числі — Національна академія природоохоронного та курортного будівництва, Агротехнологічний і Гуманітарний університети, економічний та інформаційно-поліграфічний інститути, створивши Кримський федеральний університет (КФУ). Завдяки цьому, замість десятків нікому не потрібних вузів на окупованій території отримали один величезний, нікому не потрібний вуз. Нікому – тому що дипломи невизнаної держави ніде в світі не визнаються.

Ніж-то можна навіть порівняти це насильницьке з’єднання вузів з «приєднанням Криму до Росії. Найдовше опирався злиття колишній Кримський державний медичний університет імені Георгіївського. Наступні дві цитати хотілося б навести повністю (і якщо чесно, не без зловтіхи):

«До складу Росії ми увійшли щасливі і вдячні. Ми були самодостатнім потужним вищим навчальним закладом, у нас навчалися дві тисячі іноземців. І раптом ми дізнаємося, що нас об’єднують з новим федеральним університетом. Їх можна зрозуміти: зливають 6-7 різномастих слабких вузів, потрібен хоч один великий, — розповідає ректор КДМУ Анатолій Бабанін. — У нас є лондонський сертифікат якості освіти. Він дозволяє випускникам за кордоном не підтверджувати диплом. У Росії такий сертифікат є тільки у МДУ та Санкт-Петербурзького політехнічного. Тепер ми його втратимо! 450-500 іноземців вже виїхали, інші чекають рішення, але в разі об’єднання залишатися ніхто не має наміру — їм потрібен престижний вуз».

Ректор КФУ Сергій Донич на це відповів: «А навіщо нам ці іноземці? Нам треба виховувати своїх студентів, а не всіх цих кенійців і нігерійців. КДМУ став російським внз, от нехай і навчає лікарів для Росії і для Криму», і назвав лондонський сертифікат КДМУ «фількіною грамотою».

Зрештою, Кримський державний медичний університет імені Георгіївського перетворився в Кримський державний медичний університет імені Георгіївського Федерального державного автономного освітнього закладу вищої освіти «Кримський федеральний університет імені в. І. Вернадського». Півтисячі іноземних студентів, які вирішили продовжити навчання і після окупації, забрали свої документи і повернулися додому. Місцеві студенти в масовому порядку почали переводитися на материк.

ЕКОНОМІКА: «Грошей немає, але ви тримайтеся. І гарного вам настрою!»

Коли Росія приєднала Крим, зарплати і пенсії там спочатку були дійсно значно вища, ніж українських. З березня 2014 зарплати в окупованому Криму почали виплачувати в рублях, перекладаючи з гривні за коефіцієнтом 3 для комерційних організацій та 3,8 для пенсіонерів та інших бюджетників. Така собі подяку найвідданішим посіпакам.

Але поступово посіпаки почали відчувати, що грошей стає все менше. З 2015 року застосовуються російські системи формування оплати праці та пенсій.

Середній розмір номінальних зарплат в Криму коливається в межах 10-15 тисяч рублів, що… відповідає рівню зарплат українських, в перерахунку на гривні. Середня становила 11500 рублів, однак більшість пенсіонерів отримують до десяти. Це все одно більше, ніж в Україні, але враховуючи ціни, які вище приблизно на 30%, виходить те ж саме.

А потім приїжджає Медведєв і на всі скарги відповідає: «Грошей немає, але ви тримайтеся. Гарного вам настрою!»

Купівельна спроможність грошової одиниці за період окупації, порівняно з довоєнною, по сукупності елементів «споживчого кошика», за підрахунками zn.ua знизилася приблизно в 8 разів.

З інвестиціями в Криму тепер важко. Іноземних взагалі немає, російський бізнес інвестувати в Крим не хоче. Одна з причин – налагоджений механізм рейдерських захоплень з використанням «кримської самооборони» і подальшої «націоналізацією» або просто заміною власника.

Кількість робочих місць поступово скорочується. До окупації в середньому одне підприємство в Криму, з урахуванням кількості зайнятих, давало 30,5 робочих місць. Станом на 1 січня 2014 р в Криму функціонувало близько мільйона робочих місць. За офіційними даними окупантів, в Криму не ведуть економічну діяльність 13,5 тис. підприємств і не експлуатується близько 411 тис. 750 робочих місць. Офіційна окупаційна статистика стверджує, що у Криму втратили роботу понад 8 тисяч людей, ще близько 5 тисяч працюють неповний робочий день. Під ризиком звільнення перебуває близько 49 тисяч осіб із майже 1000 підприємств, частина яких просто ліквідується. У процесі аналізу ситуації автори прийшли до висновку, що за 3 роки окупації в Криму вже ліквідовано близько 250 тисяч робочих місць.

Банківська система автономної республіки припинила діяльність у квітні 2014 року, закрилися 267 відділень Приватбанку і 32 відділення Банку «Райффайзен» припинили свою роботу. До 2016 року всі українські та міжнародні банки припинили своє функціонування на території Криму. Слідом за ними, побоюючись санкцій, вирушили і великі російські: відділення Ощадбанку, «ВТБ» та «Банку Москви». Залишилися тільки «Морський» і «ЧБРР».

З-за тих же санкцій окупаційна влада придумала схему із створенням нібито незалежного кримського банку РНКБ (Російський національний комерційний банк, Канада, Євросоюз і США відразу ввели проти нього санкції), і віддала йому банкомати «Приватбанку».

Трохи пізніше в Криму з’явилися і інші дрібні російські банки, але більшість як прийшло, так і пішло, збанкрутувала або втративши ліцензію. За даними Моніторингової групи «Майдан закордонних справ» і порталу BlackSeaNews, з 34 російських банків, які зайшли на півострів після окупації, станом на 1 серпня 2018 працювали тільки вісім.

Ще більше в кам’яний вік окупований Крим відкинула неможливість користуватися платіжними картами Visa і MasterCard і перекладами PayPal. Як повідомляє «Громадське», заповзятливі люди придумали купу послуг для тих, кому треба було отримати готівку: за 3 — 10% від суми. Згодом РНКБ ввів внутрішню платіжну систему «ПРО100», потім їй на заміну прийшла платіжна система СВІТ від РНКБ і Генбанка. Однак зняти готівку, особливо в банкоматі не свого банку досі залишається проблемою, а щоб перевести гроші з Криму в іншу країну потрібно здійснити цілий ряд банківських операцій, витративши до 20% суми.

ТУРИЗМ: 6 млн туристів, яких ніде не видно

Про те, як розвивався туризм у окупації можна прочитати на початку статті. В перші роки окупації заяви «кримської влади» були сповнені героїчного пафосу: до нас, мовляв, тепер приїдуть навіть не шість (такий був рекорд за Україну), а десять мільйонів.

У 2014 році приїхали відпочити близько чотирьох мільйонів туристів. Як в кошмарні дев’яності. У 2015 році за кримським даними було 4,6 млн туристів, з українськими — 1,5 мільйона.

У 2016 курортний сезон у Криму знову пройшов у стилі голого короля: «влада» відзвітувала про 5,6 млн туристів, але на пляжах їх ніхто не бачив.

У 2017 році Російський союз туріндустрії заявив, що Крим продається на 30% гірше. У 2018 кримська влада звітувала про рекордні шість мільйонів відпочиваючих. Можна було б повірити в певне підвищення кількості туристів, зацікавлених кримським мостом, однак регулярний моніторинг онлайн-камер не дозволяє повірити в оптимістичні цифри. Пляжі та набережні були порожні.

ІНФРАСТРУКТУРА: Все в прольоті

Протягом останніх років подекуди спливали новини з Криму про те, що там полагодили чи не всі дороги. І їх дійсно часто чинять, на великих ділянках. Але асфальт куди-то дивним чином зникає.

Кримський міст, з таким пафосом відкритий, руйнується. Від нього постійно щось відвалюється, грунт під ним зміщується, а дорога на під’їздах до мосту розвалюється.

«Бездіяльність може спричинити сповзання всього основного ходу автомобільної дороги, і як наслідок — припинення транспортного руху по єдиному підходу до Кримського мосту», — йдеться в листі, який наводить InformNapalm.

Тоді головним повідомленням з Кримом знову стане аеропорт. Здається, аеропорт Сімферополя та пам’ятники Леніну – єдині об’єкти, які від «приєднання» тільки виграли. Ленін – тому що, якби на це українська воля, його б вже давно знесли. А аеропорт, тому що це чи не єдиний спосіб потрапити в Крим чи куди з нього виїхати.

ЕКОЛОГІЯ: Окупація — як головна причина катастрофи

За п’ять років у Криму сталося кілька екологічних катастроф і ще кілька – назрівають.

24 серпня минулого року на півночі стався викид отруйних хімікатів з кислотонакопителя заводу «Титан». Місцеві жителі повідомляли, що метал іржавіє, покриваються плямами речі. Люди почали хворіти, на їх тілі з’явилися висипання, виразки. Така ситуація тривала кілька місяців і остаточно не вирішена досі.

Це сталося через проблеми водозабезпечення, яке окупанти досі не змогли налагодити. Вже навіть російські екологи визнають велику ймовірність виникнення неконтрольованих надзвичайних подій у вигляді подальших техногенних катастроф, спалахів різних захворювань серед населення і худоби, а також загальну дестабілізацію екологічної ситуації.

Крим. Новини процвітання: «Солоний пень був сфотографований 13 лютого в Радянському районі півострова в селі Дмитрівка. За словами місцевих жителів, у них почала засоляться грунт. Сиваш став солоніша, дерева гинуть один за іншим». Детальніше > https://t.co/JkLYtp691p pic.twitter.com/7J5hc4ggqf

— Кримський бандерівець (@CrimeaUA1) 18 лютого 2019 р.

Через відсутність належного поливу близько 60-65% урожаю овочевих і фруктових культур гине щорічно. Крім того, пасовища пересихають, з-за чого відбувається швидке зменшення поголів’я рогатої худоби. Кримська «влада» постійно придумує якісь проекти, на кшталт: як зробити морську воду прісної та стати незалежними від української води, але поки їм вдається тільки викачувати підземні води, знищуючи екологію Криму назавжди.

Паралельно з півострова вивозиться пісок, деревина і все, що можна продати.

ЗАБОРОНИ: Реальні покарання за віртуальні злочини

З появою в Криму Росії там з’явилася і велика кількість нових заборон, і, як наслідок, штрафів та арештів. Заборонено користуватися Telegram, LinkedIn і взагалі анонімне користування месенджера. Заборонено використовувати анонімайзери (які допомагають заходити на заблоковані на Росії сторінки).

Можна опинитися за гратами за лайк або репост в соцмережі, за образу почуттів віруючих, за невизнання законності «приєднання» Криму. Планується посилення відповідальності за образу влади.

Заборонені такі організації як Хізб-ут-Тахрір «Свідки Єгови».

Мітинги та акції протесту не заборонені, але їх постійно розганяють. Щоб висловити свою думку, люди збираються і по черзі, по одному, тримають плакат. Але і тут треба зібратися так, щоб це не було схоже на мітинг.

Учасникам кримських мітингів, у тому числі – із зверненнями до Путіна (низькі зарплати, знищують бізнес, свавілля – рятуйте, допоможіть, ми за вас голосували) надсилають листи з повідомленням про штраф.

Заборонено ввозити українські та європейські товари – з-за санкцій. Скоро під заборону можуть потрапити і ліки.

АРМІЯ: Ось кому на Русі жити добре

Військова сфера, мабуть, виграла від окупації найбільше. Путін створює в Криму потужну військову базу, і на півострові нарощуються найбільші в Європі міжвидове угруповання російських військ. У Крим з перших днів окупації в пріоритетному порядку надсилаються новітні зразки військової техніки та озброєнь. Відновлюються всі наявні в Криму з часів СРСР численні військові аеродроми, пускові позиції ракетних установок, об’єкти ППО, радарні системи, радянські бази зберігання ядерної зброї. Відновлено роботу підприємств ВПК (військове приладобудування, суднобудування, судноремонт),

Фактично на Кримському півострові Росія створила і продовжує швидко нарощувати так звану Зону заборони доступу — A2AD, A2 / AD (англ. Anti-access and area denial zone), тобто захищену сферу, в яку війська противника не можуть потрапити без ризику зазнати неприйнятного збитку. «Захищена сфера з центром в окупованому Криму — це об’єднання різних типів сучасних оперативно-тактичних ракетних комплексів сухопутного і морського базування — «Іскандер» і «Калібр», берегових протикорабельних комплексів — «Бастіон» і «Бал», ракетних комплексів ППО С — 300 , С-400, Бук-2М, «Панцир», комплексів радіоелектронної боротьби і т. п. Крім того, ракети комплексів «Іскандер», «Калібр», «Бастіон», здатні нести ядерну бойову частину. Ця сфера не тільки накриває мети в прибережних районах усіх чорноморських країн, але і може досягати мети на території країн Балтії, Польщі, Чехії, Словаччини, Австрії, Румунії, Болгарії, Грузії, Вірменії та Азербайджану, Греції, включно з островом Крит, всіх балканських країн, Туреччини, Кіпру, Сирії, Лівану, Ізраїлю, Ірану та Іраку, узбережжя Єгипту, півдня Італії. Автори з великою ймовірністю припускають наявність на території Криму ядерних боєголовок для морських та берегових ракетних комплексів вже зараз», — пише zn.ua.

Для дислокації нових військових частин будуються нові й реконструюються старі військові містечка, житло для військовослужбовців. В радянські часи на Кримському півострові дислокувалися близько 140 тисяч військових. Сьогодні чисельність угруповань збройних сил РФ в окупованому Криму автори оцінюють приблизно в 60 тисяч військових, з перспективою нарощування до 100-120 тисяч.

Ідеології військового плацдарму підпорядковані всі інші сфери життя в Криму: економіка, соціальна сфера, права людини, інформаційний простір, національна політика.

На переконання авторів вищезгаданого тексту, ці процеси мають назву «трофейна економіка». Вона характеризується не просто масовим порушенням правових норм, прийнятих у цивілізованому світі, але й їх повним ігноруванням.

Як бачимо, Крим дійсно повертається в Радянський союз. Але не той, яким його уявляли наївні сепаратисти та ватники, а той, яким він насправді був.

Depo.ua

Підписуйтесь на наш Telegram-канал.

Источник

Click to comment

Оставить комментарий

Most Popular

To Top