Главные новости

Порошенко організував підкуп виборців за рахунок держбюджету, обсяг ресурсів до 1,5 млрд грн, — Аваков

У поліції є кілька справ, якими займаються за заявою кандидата в президенти Юлії Тимошенко, і вони стосуються «сіток» іншого кандидата — Петра Порошенка.

Про це в інтерв’ю для ZN.UA заявив Арсен Аваков, міністр внутрішніх справ України.

Він зазначив, що ці сітки багатошарові.

«Перша, низова сітка — назвемо її «сітка вульгаріс». Особисті картки, інструкції, як проводити соціологічні опитування, угоди про винагороду. Здавалося б, що тут такого? Справа в тому, що закон трактує: будь-яка плата за агітацію — це підкуп виборця. Праця агітаторів не можна оплачувати. Навіть якщо це не завуальована агітація. Так, агітатор може сказати, що ніяких грошей не отримував. Деякі стверджують, що їхня робота — чисте волонтерство, але є і ті, хто на камеру зізнаються в отриманні 500 грн…», — пояснив міністр.

За його словами, поліція з подібними порушеннями буде боротися. Не кажучи вже про спроби «стимулювання» членів виборчкомів.

«Як виглядає робота «сіткар»? Ви заходите у під’їзд і обходите всі квартири. Ви говорите: «Я агітатор кандидата Х…». Вам у відповідь: «Пішов ти…». І так п’ять разів. Агітатор жителів цих п’яти квартир викреслює. В інших квартирах відповідають: «Ну, давайте поговоримо про кандидата…» — агітатор позначає мешканців цих квартир як потенційно лояльних до кандидата. Так накопичується первинна база даних, — зазначає міністр. — Далі включається такий підвид «сітки», який називається «лояльність за рахунок бюджетних коштів». Приходять, наприклад, в Одесі до громадянина Труханова і кажуть: «Громадянин Труханів, ви заклали в бюджет 200 мільйонів гривень на матеріальну допомогу? — Так. — Ось і виплачуйте за нашим списком… І тут вже працює адмінресурс на рівні глав адміністрацій, мерів — з типовим посланням «Гена/Петя/Вася, веди себе пристойно, і ми врятуємо тебе від лап НАБУ/ГПУ/НПУ

А в цей час агітатор дзвонить в «лояльну» квартиру, нагадує, чий він агітатор, пропонує написати заяву на отримання матеріальної допомоги. І так по всій країні.

Ми фіксуємо подібні процеси. Чергове виробництво буде в черговий раз відкрито. Найімовірніше, що справа дійде до експертиз та обшуків».

Обсяг ресурсів під таку схему оцінюється до 1,5 мільярда гривень. І справа, за словами Авакова, не стільки в самій астрономічній сумі, скільки походження цих коштів.

«Одна історія, коли ти використовуєш у кампанії свої гроші, нехай і з незрозумілих джерел (і це вимагає окремої розмови), але… Але у подібній схемі кошти залучаються з держбюджету! — підкреслює міністр внутрішніх справ. — Таким чином за 500-1000 гривень «поштучно» вибудовується «сітка» з мотивованих людей, які ходять і «агітують». Цільову аудиторію виділяють з тих, хто лояльно висловився про кандидата в момент первинного опитування, і отриману таким чином «сітку» «запліднюють» бюджетним ресурсом. За різними підрахунками планований охоплення виборців — від 700 тисяч до 6 мільйонів».

Аваков зазначає, що «сітка» агітаторів складає 200 тисяч чоловік, а їм за роботу покладається винагороду за наступною схемою: 500 гривень — зараз, 500 — потім, і 1000 — премія, якщо кандидат виграє.

На питання про те, як же можна боротися з «сітками», Аваков відповів: «Для початку — говорити про це вголос. Але як тільки починаєш говорити — потрапляєш під обстріл з усіх стволів адміністрації президента. Їх методи боротьби: зустрічна дискредитація поліції; компрометація будь-яких заяв міністра і так далі. Це неприпустимо — це не політична конкуренція, це злочинна дурість групки функціонерів штабу, яка може призвести до проблем для всієї країни. І справа тут не в особистий комфорт і відносинах. І я, і поліція робимо те, що маємо — те, чого від нас, по суті, чекають люди, те, заради чого нам довірили нашу роботу.

Реакція на цю роботу — фейки, дискредитація. Днями знову з’явився оплачений як реклама вкидання, що Аваков з Тимошенко уклали політичний союз».

Глава МВС підкреслив, що це не так: «Немає. І з Зеленським немає, і з Гриценком немає. І Порошенка я не соратник. Я буду забезпечувати максимально чесний процес без схем і фальсифікацій».

Також Аваков вважає, що у боротьбі з «сітками» на даному етапі можлива превенція: «Йде слідство по ряду ключових напрямків, накопичуються матеріали, їх оприлюднення здатне дати ефект.

У Києві, приміром, дві людини, які повинні були брати участь в управлінні цією «сіткою», вже відмовилися. В Одесі губернатор в останній момент вписав умова видачі матеріальних виплат: «тільки інвалідам» (законно, претензій не маємо) — і така виплата вже не лягає у схему. У Дніпрі сесія міськради зупинила видачу виплат, тому що там почався скандал.

Ми домовилися з Громадянською мережею «ОПОРА», з низкою інших громадських організацій, що будемо оприлюднювати інформацію розголосу, публікувати дані в онлайн-режимі, оприлюднимо інтерактивну карту країни з зазначенням місць, де фіксуються такі схеми».

«>

23.02.2019
14:40
Источник

Click to comment

Оставить комментарий

Most Popular

To Top