Главные новости

Коломойський отримає новий мільярд

«Нафтогаз України» готовий закрити скандальний борг перед «Укрнафтою».

Днями ПАТ «Укрнафта» на власному сайті опублікувало анонс позачергових зборів акціонерів, призначеного на 28 березня. З нього випливає, що головним питанням порядку денного визначено врегулювання фінансових відносин компанії з її мажоритарним акціонером – НАК «Нафтогаз України» (володіє 50%+1 акція).

Мова йде про узгодження трьох операцій з придбання «Нафтогазом України» у «Укрнафти» в цілому 4,062 млрд куб. м природного газу. «Дати згоду на здійснення угод щодо купівлі-продажу природного газу в обсягах 1,25 млрд куб м; 0,75 млрд куб м; 2,06 млрд куб м», – йдеться в порядку денному.

Рішення розбити купівлю блакитного палива на кілька лотів не випадково. Справа в тому, що в рамках цих угод фізичних поставок газу не планується – за даними «ОЛІГАРХА», вони будуть проведені лише формально. Тим не менш, в даному випадку ні про які махінації мова не йде: реальної передачі газу не відбудеться тому, що вона сталася набагато раніше. Мова йде про події десятирічної давності, коли «Укрнафта» справно передавала здобуте блакитне паливо «Нафтогазу», але в документах ці поставки не знайшли своє відображення.

Причиною цього стали гроші: сторони не зійшлися в ціні. Так, «Укрнафта», яка вже на той момент контролюється групою «Приват» Ігоря Коломойського, наполягала на тому, що НАК повинен платити їй за блакитне паливо за ринковою вартістю. А в «Нафтогазі» на це не погоджувалися з-за що діяли в той час законодавчих вимог про викуп газу у компаній держвласності (до яких формально належать і «Укрнафта») з регульованою, тобто, багато разів заниженою ціною для потреб населення.

Саме така полярність позицій і призвела до того, що газ «Укрнафти» був давно витрачений, але досі не сплачено. Здавалося б, сьогоднішнє намір сторін врегулювати стару проблему на користь всім. Але для держави позитиву в цьому не так багато. Адже у вищезазначеному порядку денного зборів акціонерів «Укрнафти» йдеться про те, що розрахунок за газ планується здійснити за ціною, визначеною «за формулою імпортного паритету».

Фактично це означає, що Ігор Коломойський домігся того, чого хотів: продажу газу за ринковою ціною. На сьогодні середня митна ціна імпортного газу становить $315 за 1 тис. куб. м, що в перерахунку на вищезазначені 4,062 млрд кубометрів говорить про загальну цифру розрахунку в розмірі $1,3 млрд.

У своє виправдання В «Нафтогазі України» вже заявили, що мова піде про багатоступеневою схемою взаємозаліків, що враховує інтереси всіх сторін. Так, на першому її етапі НАК очікує отримати кошти від Кабміну (в якості погашення боргу за виконання «Нафтогазом» спецобязательств з продажу газу населенню за заниженою ціною). Другий етап передбачає розрахунок «Нафтогазу» з «Укрнафтою» за газ. А третій – погашення «Укрнафтою» власних податкових боргів, які на сьогодні складають майже 15 млрд грн.

«Очищення активів «Укрнафти» від податкових боргів необхідне для збереження та нарощування видобутку газу і нафти на активах підприємства. Отримані кошти «Укрнафта» використовує виключно для повного погашення боргів перед держбюджетом, в тому числі, штрафних нарахувань», – заявили в «Нафтогазі».

Розрахунок «всіх з усіма» вигідний НАК в першу чергу тим, що таким чином Андрій Коболєв одним махом вирішує цілий ряд хронічних проблем. З одного боку, час для цього вибрано дуже вдало: як раз зараз «Нафтогаз України» має великі проблеми з ліквідністю і фінансовою стійкістю. З іншого боку, розплутуючи клубок взаємних боргів, «Нафтогаз» позбавляє себе єдиного козиря на переговорах з Ігорем Коломойським про «розлучення».

Як повідомляв «ОЛІГАРХ», мова йде про плани поділу «Укрнафти», в ході якого її газові активи повинні відійти «Нафтогазу», а нафтові – «Привату». У ході дискусій на цю тему якраз і піднімалося питання про розрахунки НАК з олігархом з Тель-Авіва за газ минулих років постачання.

Але зараз, коли перед Ігорем Коломойським замаячила перспектива отримати розрахунок раніше шлюборозлучного процесу, сенсу в ньому він вже не бачить: олігарху явно вигідніше продовжувати «доїти» напівдержавну компанію в її сьогоднішньому вигляді.

Олег Кульбіда

«>

26.02.2019
20:35
Источник

Click to comment

Оставить комментарий

Most Popular

To Top